Polska firma z odpadów hutniczych będzie produkowała pigmenty

Polska firma z odpadów hutniczych będzie produkowała pigmenty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pigmenty do betonu z odpadów hutniczych ma produkować polska firma Cem-kolor. Jej założyciele opracowali autorską metodę, która pozwala przetworzyć tzw. zgorzeliny. Pigmenty w pierwszej kolejności trafią do producentów kostki brukowej.

Cem-kolor jest start-upem technologicznym, który powstał niespełna dwa miesiące temu i ma służyć komercjalizacji pomysłu na zgodne z zasadami ochrony środowiska zagospodarowanie odpadów hutniczych. W firmę 800 tys. zł z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka zainwestował działający w Złotnikach pod Poznaniem park technologiczny YouNick.

Jak powiedział PAP prezes Cem-kolor Michał Marciniak, "nasza metoda pozwala realnie wykorzystać odpady hutnicze w przemyśle chemicznym".

"W procesie obróbki stali, głównie w walcowni, powstają tzw. zgorzeliny. Zawierają one tlenki żelaza stosowane szeroko jako pigmenty. Taki hutniczy odpad poddajemy procesom fizycznym np. suszeniu i mieleniu. Wykorzystamy mniej więcej 90 proc. zgorzeliny, a pozostałą część sprzedamy na złom, czyli również zostanie ponownie przetworzona" - wyjaśnił Marciniak.

Wsparcie inwestorów umożliwi firmie budowę w połowie tego roku zakładu produkcyjnego w Katowicach. Wraz z nim powstanie magazyn i laboratorium kontroli jakości. Zatrudnienie znajdzie kilkanaście osób. Firma planuje produkować miesięcznie ok. 60 ton pigmentów w postaci proszku, granulatu lub płynnej. Prowadzone są już rozmowy z pierwszymi klientami.

"Będziemy sprzedawać produkt, który jest znany - nasza innowacja polega na procesie jego wytwarzania. Pigmenty mają mieć takie same parametry jak dostępne już na rynku i na pewno będą tańsze" - zapowiedział prezes Cem-kolor.

Firma przekonuje, że pigmenty żelazowe wytwarzane z odpadów hutniczych mogą być stosowane nie tylko do betonu, ale również jako barwniki do farb wodnych, rozpuszczalnikowych oraz farmaceutyków i w gastronomii.

"Tlenki żelaza są produktem bezpiecznym dla człowieka. Wykorzystanie naszego procesu do produkcji pozabudowlanych pigmentów jest kwestią sterylności produktu oraz rozdrobnienia. W przemyśle farmaceutycznym potrzebne są cząstki wielkości 3-4 mikrometrów (um); dla budownictwa wystarczą cząstki wielkości 100 um, a standard przy pigmentach to 45 um" - wytłumaczył Marciniak.

Jego zdaniem rozwój technologii przeróbki zgorzelin na substancje barwiące wykorzystywane poza budownictwem zajmie firmie kilka lat. Jedną z barier są ceny urządzeń, które sięgają kilku milionów euro.

Pomysł wykorzystania odpadów hutniczych do produkcji pigmentów to pierwszy projekt YouNick związany bezpośrednio z technologiami chroniącymi środowisko naturalne.

Przedstawiciel YouNick Adam Siwczyński podkreślił, że mimo iż środki na rozwój spółki pochodzą ze starego rozdania funduszy unijnych, to wpisują się w założenia nowej perspektywy finansowej.

"Przewidziany na lata 2014-2020 Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, z budżetem ok. 8,6 mld euro, ma wspierać przede wszystkim ścisłą współpracę biznesu i nauki i pomóc tworzyć już nie tyle infrastrukturę badawczą, ale przede wszystkim polską myśl innowacyjną" - przypomniał Siwczyński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska firma z odpadów hutniczych będzie produkowała pigmenty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!