Polska przegrała z KE ws. pomocy publicznej dla Technologii Buczek

Polska przegrała z KE ws. pomocy publicznej dla Technologii Buczek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska naruszyła decyzję Komisji Europejskiej z 2007 roku, nakazującą Polsce zwrot pomocy publicznej udzielonej na rzecz producenta stali grupy Technologie Buczek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Tym samym Polska przegrała z Komisją Europejską, która w 2009 wniosła sprawę do Trybunału w związku z niewywiązaniem się Polski z decyzji z 2007 roku nakazującej odzyskanie pomocy państwa od grupy Technologie Buczek. Zdaniem KE ta pomoc była niezgodna z prawem i wspólnym rynkiem, do czego przychylił się Trybunał.

"Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą (...) nie podejmując w wyznaczonym terminie wszelkich działań niezbędnych do zapewnienia wykonania orzeczonej decyzji" - brzmi wyrok Trybunału.

W październiku 2007 roku KE przyjęła decyzję nakazującą odzyskanie pomocy od polskiego producenta stali przyznanej w 2003 r. na restrukturyzację, w formie umorzenia długu publicznego, którą - jak uznała KE - wykorzystał on niezgodnie z przeznaczeniem. Z pomocy skorzystały dwie spółki zależne producenta: Huta Buczek Sp. z o.o. oraz Buczek Automotive Sp. z o.o. Przed ogłoszeniem upadłości przez przedsiębiorstwo Technologie Buczek otrzymały one od niego znaczący zastrzyk kapitału i aktywów.

W związku z powyższym KE wezwała Polskę do odzyskania pomocy nie tylko od przedsiębiorstwa Technologie Buczek, ale również od jego dwóch spółek zależnych. Upadłość spółki Technologie Buczek została ogłoszona w sierpniu 2006 r., a jej spółki-córki upadły kolejno: w czerwcu 2008 r. (Buczek Automotive) i w kwietniu 2009 r. (Huta Buczek).

Jak poinformował w czwartek Trybunał, pomoc operacyjna przybrała formę nieegzekwowania zobowiązań publicznoprawnych (np. umarzanie wierzytelności ZUS). Do chwili wniesienia przez Komisję skargi w tej sprawie udzielona pomoc nie została zwrócona.

Władze polskie informowały Trybunał, że powodem znacznego opóźnienia w odzyskiwaniu pomocy - poza czysto technicznymi przeszkodami - są przepisy polskiego prawa upadłościowego. Wyjaśniły też, że pomoc państwa miała formę nieegzekwowania zobowiązań spółki Technologie Buczek, mimo że w rzeczywistości korzyść z pomocy czerpały jej spółki zależne. W związku z tym, formalnie spółka odpowiadałaby za wszystkie zobowiązania, w tym kwoty, które należy odzyskać od jej spółek zależnych. Jak argumentował polski rząd, przepisy polskiego prawa w zasadzie uniemożliwiają umorzenie takich należności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska przegrała z KE ws. pomocy publicznej dla Technologii Buczek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!