PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polski rynek elektroodpadów przed zmianami

Autor: wnp.pl (PIM)
24-07-2017 12:21
Polski rynek elektroodpadów przed zmianami
Fot. Shutterstock.com

W Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace nad rozporządzeniem w sprawie minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ogólnopolska Izba Gospodarczej Ochrony Środowiska uważa, że trzeba stworzyć standardy przetwarzania poszczególnych grup elektroodpadów.

Według najnowszego raportu NIK, polski system zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) nie funkcjonuje prawidłowo i wymaga poprawy. Z drugiej strony system ten stoi w przededniu bardzo poważnych wyzwań, polegających na radykalnym i skokowym zwiększeniu obowiązkowych poziomów zbierania zużytego sprzętu. Zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ochrony Środowiska obecna sytuacja wymaga zdecydowanych działań ze strony państwa, które mogą przynieść radykalną poprawę stanu środowiska, wyeliminować obecne na rynku patologie oraz wpłynąć na rozwój polskich firm recyklingowych.
Izba wskazuje, że Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym nie ma określonych standardów przetwarzania poszczególnych grup elektroodpadów. W efekcie np. 70 proc. odpadów niebezpiecznych, jakimi są lodówki i chłodziarki, przetwarzanych jest w prymitywny sposób, na podwórkach, w garażach, punktach skupu złomu jak i zakładach przetwarzania o niskim standardzie technologicznym, przy pomocy młotka, elektronarzędzi lub przenośnych urządzeń serwisowych czy strzępiarki do złomu, w instalacjach otwartych lub wręcz „na gołej ziemi”. W ten sposób zawarte w nich szkodliwe substancje trafiają do atmosfery, gleby i wody.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego – poprawne działanie takiego sprzętu wymaga wykorzystania szeregu substancji i związków, które mogą być szkodliwe dla środowiska, jeśli nie zostaną w odpowiedni sposób zagospodarowane. Przykładowo - sprzęt chłodniczy zawiera szkodliwe dla warstwy ozonowej freony i inne substancje o wysokim GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Nieprawidłowe przetworzenie jednej zużytej lodówki jest równoważne emisji gazów mających tę samą szkodliwość co emisja CO2 z podróży samochodem osobowym na dystansie 10 tys. km. Co roku powstaje w Polsce ok. 900 tys. zużytych sztuk lodówek. Ich prawidłowe przetworzenie równałoby się uniknięciu takiej samej szkodliwości jak niewyemitowanie do środowiska 1,6 mln ton CO2. To tak, jakby 19 mln samochodów, czyli wszystkie zarejestrowane w Polsce, nie jeździły przez miesiąc.

W Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace nad rozporządzeniem Ministra w sprawie minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w latach 2018 - 2020.  Ministerstwo Środowiska jest zobligowane do wydania rozporządzenia zapisami dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (2012/19/UE). Polska będzie musiała osiągnąć następujące poziomy zbiórki ZSEE: w 2018 r. – 50 proc., w 2019 r. – 55 proc. i w 2020 – 60 proc. w stosunku do masy sprzętu wprowadzonego na rynek. Celem projektowanego rozporządzenia jest wypełnienie przez Polskę zobowiązań wynikających z postanowień ww. dyrektywy, a co za tym idzie osiągniecie do 2021 roku 65 proc. poziomu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Według ostatniego raportu GIOŚ w 2015 roku zostało zebranych 38 proc. sprzętu wprowadzonego na rynek. Rozporządzenie oznacza więc prawie dwukrotne zwiększenie koniecznej do zebrania masy zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do roku 2021.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 987 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

715 431 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP