XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie hutnictwo duszą ceny energii

Polskie hutnictwo duszą ceny energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie huty płacą za energię nawet dwa razy tyle co niemieckie. To wynik droższej czarnej energii i wysokich dopłat dodatkowych – mówili uczestnicy sesji „Hutnictwo” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wskazywano, że w sąsiednich krajach unijnych energia dla przemysłu jest znacznie tańsza niż u nas.

Według Stefana Dzienniaka, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej Niemcy eksportują do Polski 2,3 mln ton stali rocznie, a importują 1 milion. Udaje im się produkować taniej niż w Polsce nawet pręty zbrojeniowe. Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland, która produkuje stal ze złomu w oparciu o technologię pieca łukowego tłumaczy to różnicami w kosztach energii. - Według raportu PGE z czwartego kwartału minionego roku różnica na czarnej energii kupowanej na giełdzie potrafią dojść do 45 - 50 proc. To jeden element. Drugim są dodatkowe obciążenia, których konkurenci w Europie nie mają. Od kilku miesięcy prowadzimy konstruktywny dialog z rządem, ponieważ ważne jest żeby mieć usystematyzowaną politykę gospodarczą. Tego nigdy nie mieliśmy. Preferencyjne stawki dla przemysłu energochłonnego były tak ustawione, że w zasadzie mogła z nich korzystać tylko jedna firma w Polsce. Rozmowy z rządem doprowadziły do zniesienia części dodatkowych opłat, ale wciąż pozostaje sporo dopłat, które powodują, że płacimy za energię dwa razy więcej niż huty niemieckie – mówił Jerzy Kozicz.

Zdaniem Kozicza Niemcy opdnoszą suklces, bo patrzą na gospodarkę kompleksowo, biorąc pod uwagę powiązania i łańcuchy dostaw.

CMC zainwestowało w hutę w Zawierciu 1,7 mld złotych. - W ciągu 12 lat praktycznie odbudowaliśmy całą hutę. Zamiast dwóch pieców elektrycznych mamy teraz jeden, który według parametrów operacyjnych jest w dziesiątce najlepszych na świecie. Obecnie budujemy nową linię ciągłego odlewania stali. Zbudowaliśmy dwie walcownie – wylicza Jerzy Kozicz, wskazując, że huta przeszła bardzo dużą poprawę jakościową. Jako podstawowy atut wskazał przy tym dużą ilość osób z technicznym wykształceniem, ale przypomniał o zagrożeniu luką pokoleniową – największa część tej kadry to jeszcze specjaliści wykształceni w poprzednim ustroju, którzy zbliżają się do emerytury. Teraz trzeba wykształcić ich następców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie hutnictwo duszą ceny energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!