XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie huty produkują coraz mniej

Polskie huty produkują coraz mniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O ponad 2 proc. mniej stali niż przed rokiem wytworzyły w pierwszym kwartale tego roku polskie huty. Eksperci tłumaczą spadek dużym importem stali w poprzednich miesiącach i mniejszym od założeń tempem realizacji inwestycji.

- Spadek produkcji zauważalny był przede wszystkim w pierwszych dwóch miesiącach roku. Już w marcu nastąpił wzrost, kontynuowany w kwietniu. Szacujemy, że po czterech miesiącach roku wielkość produkcji jest już wyższa niż w tym samym czasie 2007 - powiedział w piątek PAP prezes Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej (HIPH), Romuald Talarek.

W samym marcu, w porównaniu do marca 2007, produkcja wzrosła o 4 proc. Podobny wzrost spodziewany jest w kwietniu, choć szczegółowych danych jeszcze nie ma. W pierwszym kwartale wielkość produkcji polskich hut przekroczyła 2,6 mln ton.

Izba prognozuje, że cały 2008 rok huty zamkną produkcją w wysokości co najmniej 11 mln ton, wobec 10,6 mln ton w roku ubiegłym; łączne krajowe zużycie może wzrosnąć natomiast z 12 do ok. 12,5 mln ton. W pierwszych miesiącach roku zużycie wprawdzie spadło o 11 proc., ale zakładany wzrost jest efektem rosnącego na całym świecie zapotrzebowania na stal, które w Polsce i tak w 56 procentach pokrywane jest wyrobami z importu.

Według Talarka, w ostatnim czasie na rynku stali zaznaczyła się korzystna dla polskich producentów różnica cen w odniesieniu do wyrobów z importu. W wielu grupach wyrobów krajowe dostawy okazały się tańsze od zagranicznych (w styczniu i lutym poskutkowało to m.in. wzrostem polskiego eksportu o ok. 30 proc. i przejściowym spadkiem importu), jednak wkrótce ceny powinny się wyrównać. Powodem wzrostu cen są przede wszystkim drożejące znacząco surowce do produkcji oraz energia.

Szacunki ekspertów wskazują, że o ile na świecie ceny stali wzrosły w ostatnich miesiącach o ok. 130 euro na tonie, w Polsce średni wzrost to ok. 100 euro, w zależności od produktów. HIPH zwraca uwagę, że rośnie także technologiczna i jakościowa konkurencyjność polskiego hutnictwa; przykładem mogą być produkty z nowej walcowni blach ArcelorMittal w Krakowie.

Na sytuację producentów stali w pierwszym kwartale wpłynęło też tempo inwestycji infrastrukturalnych. Choć zwykle zimą realizuje się ich mniej, w tym roku warunki pogodowe pozwalały na prowadzenie prac np. w budownictwie. Mimo to zapotrzebowanie na stal w tych miesiącach było mniejsze. Jednym z powodów jest fakt, że wciąż nie ruszyły np. inwestycje związane przede wszystkim z przygotowaniami do Euro 2012. Związany z tym boom na stalowym rynku spodziewany jest latem.

Światowa produkcja stali wzrosła w pierwszym kwartale 2008, w odniesieniu do tego samego okresu 2007, o blisko 6 proc., do ponad 340 mln ton. Motorem wzrostu były kraje Azji (wzrost o 7,5 proc.), głównie Chiny (8,6 proc.). Również w krajach obu Ameryk wzrost produkcji przekroczył 7 proc.; więcej wyprodukowały też Rosja i Ukraina. W UE nastąpił spadek o 1,3 proc.; wzrost- jako jeden z nielicznych krajów w Unii - zanotowały Czechy. Międzynarodowy Instytut Żelaza i Stali prognozuje, że w tym roku światowe zużycie stali wzrośnie o 6,7 proc., a w przyszłym o kolejne 6,3 proc. Ponad połowę stali na świecie zużywają kraje Azji. Na UE przypada 15 proc. światowej produkcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie huty produkują coraz mniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!