Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pomysł Złomreksu na wykorzystanie tarczy podatkowej

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
21-06-2011 17:15

Cognor zaprezentował w szczegółach jak zamierza przejąć od Złomreksu kontrolę m.in. nad hutami Ferrsotal i HSW – Huta Stali Jakościowych. Plan zakłada też połączenie Złomreksu i HSW – Huta Stali Jakościowych, co ma pozwolić na obniżenie płatności podatku dochodowego, bo Złomreks ma tarczę podatkową wartą około 30 mln zł.

Obecnie Złomreks kontroluje Cognor, a także spółki operacyjne grupy w tym huty Ferrsotal i HSW –Hutę Stali Jakościowych oraz firmę Złomrex Metal, która zajmuje się obrotem złomem. Cognor sprzedał jednak swoje aktywa dystrybucyjne, a środki z ich zbycia zostaną przeznaczone na nabycie wymienionych hut i Złomreks Metale, które teraz kontroluje Złomreks będący jednocześnie podmiotem dominującym wobec Cognoru. Grupa zaprezentowała jak konkretnie chce to zrobić.
- Krok pierwszy polega na tym, iż pan prezes Sztuczkowski zawiąże nowy podmiot, który nazywamy tutaj umownie HoldCo i będzie w 100 proc. wspólnikiem tego podmiotu, a do niego wniesie aportem cały swój pakiet akcji Złomrex. To wniesienie będzie zbyciem tytułem podniesienia kapitału - tłumaczył Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy Cognor.

W drugim kroku w Złomreksie ma być obniżony kapitał zakładowy o około 50 proc., a ma do tego dojść poprzez skup własnych akcji przez Złomreks od HoldCo i to jest krok numer trzy w przewidywanej operacji.

- W kroku numer cztery Złomreks sprzeda do HoldCo wszystkie swoje akcje w Cognorze. Oprócz tych akcji Cognora wraz z nimi zbędziemy Odlewnię Metali Szopienice i kilka innych podmiotów które są nieoperacyjne- wyjaśniał dyrektor Zoła.

Dalej Cognor wyjaśniał, że wartość pakietu sprzedanego do HoldCo będzie zbliżona do wartości umorzenia kapitału zakładowego w Złomreksie, a w konsekwencji HoldCo nie będzie musiało płacić za te akcje, a Złomrex nie będzie musiał płacić tytułem odkupu akcji własnych.

- Te dwie transakcje zostaną potrącone , ale wskutek tego wszystkie akcje które dotychczas są własnością Złomreksu w Cognorze staną się własnością HoldCo i w związku z tym możliwe będzie wykonanie piątego kroku. W tym piątym kroku chcemy, żeby HoldCo sprzedała wszystkie swoje akcje Złomreksu do Cognora, a w związku z tym Cognor nabędzie Złomreks , ale to jest mniej istotne bo to spółka holdingowa, a w Złomreksie będą znajdować się trzy spółki, czyli dwie huty i działalność złomowa oraz ZIF, czyli emitent euroobligacji – powiedział dyrektor Zoła.

Plany grupy przewidują też, że Złomreks przejmie HSW-Hutę Stali Jakościowych, która jest bardziej rentowna niż Ferrsotal. Złomreks ma do wykorzystania tarczę podatkową o wartości około 30 mln zł, ale nie chce wykorzystywać jej dzięki jakimś sztucznym transakcjom pozwalającym generować zyski w Złomreksie. Grupa zamierza wykorzystać tę tarczę dzięki połączeniu Złomreksu i właśnie HSW-Huta Stali Jakościowych.

- Złomrex wchłonie HSW- HSJ i dzięki temu działalność HSW- HSJ będzie działalnością przez dobre kilka nie obciążona podatkiem dochodowym. To znaczy podatek będzie, ale będziemy w stanie go sobie potrącać w ciągu kolejnych kilku lat i uważam, że cale 30 mln zł jesteśmy w stanie osiągnąć – ocenił dyrektor Zoła

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.78 PLN -0.02 (-1.11%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP