XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Minister rozwoju także ministrem finansów. W rządzie powstaje superkomitet ds. gospodarki

Minister rozwoju także ministrem finansów. W rządzie powstaje superkomitet ds. gospodarki
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie. Najważniejsza z nich to powołanie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, na którego czele stanie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Obejmie on również tekę ministra finansów. Dotychczasowy szef resortu Paweł Szałamacha został odwołany. Oba ministerstwa formalnie pozostaną odrębne.

"Zmiany w rządzie wynikają wprost z programu PiS. W programie PiS, a więc w programie, który realizuje obecnie rząd, jest wyraźnie wskazane, że ośrodkiem nadzoru i koordynowanie spraw gospodarczych w rządzie jest Ministerstwo Rozwoju" - powiedziała szefowa rządu.

"Ministerstwo Rozwoju przyjmuje na siebie większość ciężaru dotyczącego spraw związanych z gospodarką" - dodała.

Szydło podkreśliła, że rząd realizuje "bardzo ambitny program odpowiedzialnego rozwoju, program, z którym wszyscy wiążemy ogromne nadzieje, ale zdajemy sobie sprawę, że potrzebna jest nie tylko determinacja, ale też są potrzebne narzędzia". "Jesteśmy już po etapie konsultacji i przygotowywania strategii, teraz przyszedł czas na konkretne działania i wprowadzenie już konkretnych rozwiązań w życie" - podkreśliła.

Pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w piątek.

Budżet na rok 2017

Beata Szydło poinformowała też, że rząd przyjął budżet na rok 2017.

"Zostanie on teraz skierowany do parlamentu, mamy czas do piątku. Jeszcze pewne poprawki, pewne zmiany zostały dzisiaj zaakceptowane. Prace w Ministerstwie Finansów będą na ten temat trwały" - poinformowała.

"Mamy zagwarantowane w tym budżecie pieniądze, środki na Program 500+, są zagwarantowane środki na minimalną najniższą emeryturę w wysokości 1000 zł i waloryzację emerytur, są zagwarantowane środki na lekarstwa dla seniorów, darmowe lekarstwa dla seniorów po 75. r. życia oraz te wszystkie projekty, które były przez nas przyjmowane już w tym roku" - powiedziała.

Dodała, że w projekcie zagwarantowano też środki na pokrycie skutków finansowych dotyczących reformy emerytalnej; nad projektem prezydenckim trwają prace w Sejmie.

Premier podziękowała Pawłowi Szałamasze za przygotowanie projektu budżetu.

"Tegoroczne wyniki budżetowe na ten moment (...) są bardzo dobre. Bardzo dobrze idzie realizacja dochodów - to jest oczywiście ogromna zasługa Ministerstwa Finansów" - powiedziała Szydło.

"Ale też nie ukrywamy, że mamy większe oczekiwania, jeśli chodzi o dochody budżetowe, o skalę rozwoju. (...) m.in. dlatego powstaje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, bo chcemy, żeby plan odpowiedzialnego rozwoju był bezpiecznie realizowany" - mówiła.

Premier zaznaczyła, że minister Mateusz Morawiecki "jest jednocześnie ministrem rozwoju i ministrem finansów". "Obydwa resorty pozostają" - dodała.

Nowe zasady zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

"W najbliższym dniach, we wtorek prawdopodobnie, razem z ministrem Kowalczykiem (szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, obecnie odpowiadającym za likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa) przedstawimy propozycję nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątku Skarbu Państwa. Powiem nie tylko o tym nadzorze właścicielskim, nowym sposobie nadzoru właścicielskiego, ale (też) właśnie o nowym sposobie zarządzania. Chcemy zwiększyć kontrolę, zwiększyć audyt" - powiedziała premier.

Inne zmiany

"Podjęłam również decyzję o utworzeniu centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych, który będzie umieszczony przy premierze, tutaj, w kancelarii rozpoczniemy prace nad tym ośrodkiem i to będzie również w najbliższym czasie" - powiedziała Szydło.

Premier poinformowała również o zmianach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister w kancelarii premiera Adam Lipiński - jak powiedziała Szydło - zastąpi Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Szefowa rządu poinformowała też, że odwołała Pawła Majewskiego ze stanowiska pełnomocnika ds. Światowych Dni Młodzieży, który rozpocznie pracę w resorcie cyfryzacji.

Premier Szydło powiedziała, że powołała na sekretarza stanu w KPRM Grzegorza Schreibera.

Spotkania z wojewodami

W czwartek w KPRM - jak poinformował PAP rzecznik rządu - premier ma się spotkać z wojewodami. Cykliczne spotkania z wojewodami odbywają się na zaproszenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w ministerstwie, tym razem będą miały miejsce w siedzibie rządu.

Premier Szydło podczas posiedzenia klubu PiS przekazała, że praca nie wszystkich wojewodów jest dobrze oceniana, dlatego też przynajmniej dwóch wojewodów może stracić w najbliższym czasie swoje stanowiska. Według rozmówców PAP, premier mówiła, że dwóch wojewodów jest "pewnych do wymiany", ale jednocześnie zastrzegła, że inni wojewodowie też nie mogą spać spokojnie; nie podała jednak żadnych szczegółów.

Umowa o wolnym handlu z Kanadą (CETA)

Rozmawialiśmy również na temat porozumienia CETA. Mówię o tym dlatego, że wiem, iż budzi to wielkie emocje i jest mocno dyskutowane. Planowana jest również dyskusja i debata na ten temat" - mówiła szefowa rządu."W przyszłym tygodniu rząd przyjmie stanowisko, które będzie prezentowane (...) na forum europejskim jako stanowisko Polski" - podkreśliła.

"Przypomnę, że to porozumienie jest negocjowane przez Unię Europejską, ale wszystkie państwa muszą zgodzić się na jego przyjęcie, a potem - ażeby było ważne, musi być przez wszystkich ratyfikowane. Więc te prace też jeszcze trwają" - zaznaczyła Szydło.

Rząd w czasie posiedzenia we wtorek i środę wysłuchał informacji o spodziewanym bilansie korzyści i kosztów umowy CETA dla Polski oraz skutków politycznych niepodpisania przez Warszawę porozumienia o wolnym handlu między Kanadą i Unią Europejską.

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada.

Przewiduje się, że CETA zostanie podpisana przez Radę Unii Europejskiej na posiedzeniu 18 października.


Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister rozwoju także ministrem finansów. W rządzie powstaje superkomitet ds. gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!