Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pracodawcy przemysłu hutniczego liczą na zmiany kodeksu pracy

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
13-01-2009 10:07
Pracodawcy przemysłu hutniczego liczą na zmiany kodeksu pracy

Eksperci pracodawców proponują aby przepisy kodeksu pracy pozwalały na czasowe obniżenie wymiaru czasu pracy i proporcjonalne do tego obniżenie wynagrodzenia, zamiast zwolnień grupowych.

Jak powinna kształtować się racjonalna polityka kadrowa zważywszy na obecną trudną sytuację na rynku stali i jaki wpływ ma światowy kryzys finansowy na sytuację gospodarczą i społeczną w branży hutniczej. O tym dyskutowano podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa.
- W trakcie spotkania przedstawiciele rządu poinformowali o przedsięwzięciach Rządu RP mających przeciwdziałać ujemnemu wpływowi światowego kryzysu finansowego na polską gospodarkę - mówi Andrzej Węglarz, przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego. - Do przedsięwzięć takich zaliczono m.in. ułatwienie dostępu do środków finansowych umożliwiających realizację dużych inwestycji, które sprzyjać powinny "napędzaniu" gospodarki.

Jak podkreśla A. Węglarz dlatego też tak ważna jest decyzja rządu RP o przeznaczeniu 91 mld zł na gwarancje kredytowe na duże inwestycje. Ponadto będzie możliwość przesuwania środków pomocowych Unii Europejskiej z lat dalszych na lata bliższe, szczególnie rok 2009 i 2010, oraz możliwość zaliczkowania środków na zadania, na które inwestorzy nie są w stanie zabezpieczyć udziałów własnych w skali umożliwiającej szybką i sprawną realizację inwestycji. Będą również preferowane zadania infrastrukturalne tak w skali krajowej jak i przedsięwzięcia regionalne.

- Podejmowane zatem działania mają sprzyjać aktywności zawodowej - dodaje A.Węglarz.- Takiemu celowi służą również zmiany prawa pracy proponowane przez organizacje pracodawców. Chodzi o takie zmiany, które zwiększyłyby elastyczność prawa pracy w takim kierunku, aby możliwa była ochrona miejsc pracy, przy okresowym obniżeniu kosztów pracy.

Eksperci pracodawców reprezentujących różne sektory gospodarki, proponują aby przepisy kodeksu pracy pozwalały na czasowe obniżenie wymiaru czasu pracy i proporcjonalne do tego obniżenie wynagrodzeniana, zamiast zwolnień grupowych. Rozwiązanie takie - dotyczące zwłaszcza przedsiębiorstwach znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej - mogłoby być zastosowane w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielstwem pracowników w zakładzie pracy.

Pracodawcy wnioskują również wprowadzenie do polskiego prawa pracy tzw. kont czasu pracy wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych od wielu lat w Niemczech.

- Stworzenie prawnych możliwości zastosowania indywidualnych kont czasu pracy w rozliczeniach rocznych sprzyjać powinno zdecydowanej poprawie elastyczności zatrudnienia i to z korzyścią tak dla pracodawcy jak i dla pracowników - dodaje A.Węglarz.- Pracodawcy w okresie mniejszego zapotrzebowania na zatrudnienie mogliby dostosować czas pracy pracowników do rzeczywistych potrzeb firmy, gwarantując pracownikom utrzymanie stałego zatrudnienia bez stosowania okresowych zwolnień i przyjmowania pracowników jak na prace sezonowe.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP