Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prawnicy: działania urzędników pogrążają branżę recyklingową w zapaści

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
07-10-2011 11:50
Prawnicy: działania urzędników pogrążają branżę recyklingową w zapaści
fot. PTWP

Zdaniem przedsiębiorców z branży recyklingu metali nieżelaznych urzędnicy skarbowi łamią przepisy ordynacji podatkowej i naruszają unijne prawo. Mają rację - dowodzą prawnicy.

Do 31 marca tego roku za odprowadzanie VAT w obrocie złomem odpowiadali sprzedawcy, a nie kupujący. Taka sytuacja sprzyjała nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy podczas sprzedaży wystawiali fakturę VAT, jednak podatku nie odprowadzali. Jak szacuje resort finansów wyłudzenia VAT w obrocie złomem sięgały 400 mln zł rocznie.
Ustawa o „samonaliczaniu” VAT, obowiązująca od 1 kwietnia 2011 roku, położyła kres nadużyciom. Teraz obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy.

Okazało się jednak, że po wprowadzeniu tego korzystnego zapisu w branży recyclingowej nasiliły się kontrole skarbowych dotyczące poprzedniego stanu prawnego. Urzędnicy kwestionują w całości dostawy zrealizowane w łańcuchu transakcji, z których przynajmniej jedna była oszustwem. Egzekwują należność od nabywcy, nie przeprowadzając wcześniej szczegółowego postępowania dowodowego.

- To nieprawidłowa praktyka, oparta na błędnej interpretacji przepisu z ustawy o VAT - podkreśla Krzysztof Płeszka z kancelarii SPCG. - Ignoruje podstawowe zasady dotyczące podatku VAT, tj. jego neutralności dla podatników oraz proporcjonalności w zakresie stosowania ograniczeń prawa do odliczenia podatku VAT.

Jak zauważa Krzysztof Płeszka organy skarbowe - wbrew bezwzględnemu obowiązkowi - zupełnie pomijają przy tym wskazówki wynikające z dorobku orzeczniczego ETS i polskich sądów administracyjnych. Odmowa podatnikowi skorzystania z prawa do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez nieuczciwego kontrahenta jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy zostanie wykazane, że podatnik wiedział lub co najmniej przy dochowaniu należytej staranności mógł wiedzieć, iż transakcja ta stanowi nadużycie podatkowe, czyli oszustwo.

Paradoks polega na tym, że przed takimi niezawinionymi konsekwencjami żadna z firm nie mogła się skutecznie zabezpieczyć. Nawet jeśli firma starannie zbadała rzetelność swojego dostawcy i działała w dobrej wierze, nie miała informacji o wcześniejszych transakcjach z nabywanym złomem. Przedstawiciele branży recyklingowej podkreślają, że zasadę ochrony przedsiębiorców działających w dobrej wierze stosuje cała Unia Europejska, tylko nie Polska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP