Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Bumaru: najlepszy wynik ze sprzedaży od 5 lat

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
28-01-2013 20:58
Prezes Bumaru: najlepszy wynik ze sprzedaży od 5 lat
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Przychody Bumaru sp. z o.o. wzrosły o 12 proc. w 2012 r. w porównaniu z 2011 rokiem i wynoszą 2 mld 629 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Krzysztof Krystowski, prezes Grupy Bumar.

- Mówimy o wynikach Bumar sp. z o.o. a nie całej grupy Bumar, dlatego że nie mamy jeszcze skonsolidowanego sprawozdania. Wiemy, że mniej więcej przychody grupy będą wynosiły 3 mld 200 mln zł. Jesteśmy zadowoleni z wyniku ze sprzedaży, który wzrósł z 13 mln w roku 2011 do prawie 47 mln zł w roku 2012 roku. To jest niewątpliwie najlepszy wynik na sprzedaży w ciągu ostatnich pięciu lat - dodał prezes.
Zdaniem prezesa wyniki te pokazują potencjał Bumaru, a po zmianach strukturalnych w 2013 r. powinny być jeszcze lepsze. - Kilka prostych oszczędności i udało się uzyskać taki wynik - dodał. Podkreślał, że wskaźnik rentowności na sprzedaży wyniósł 1,8 proc. Jest to zdaniem prezesa prawdopodobnie najlepszym wynikiem wśród podmiotów w sektorze obronności w Polsce.

- Dzisiejsza sytuacja finansowa Bumaru jest stabilna. Ostateczny wynik po audycie podamy na początku maja. Wszystkie spółki z grupy Bumar przejdą audyt przez firmę Deloitte - dodał.

Bumar planuje w tym roku przeznaczyć dużo więcej niż w latach poprzednich na badania i rozwój nowych technologii. W roku 2013 ma to być ponad 330 milionów złotych. Większość środków to pieniądze z Narodowego Centrum Badania i Rozwoju. Jednak - jak zapowiada Krzysztof Krystowski - udział koncernu w finansowaniu badań ma się zwiększać, tak by osiągnąć 7 proc. przychodu.

Wiceprezes ds. badań i rozwoju Mariusz Andrzejczak mówił, że nakłady na badania i rozwój w 2013 r. wyniosły 236 mln zł, a w planie na 2013 r. jest 336 mln zł, z czego większość jest już zakontraktowana. Wśród rozwijanych nowych technologii wymienił technologie satelitarne czy samolotów bezzałogowych.

Z wydatków na badania, 133 mln zł mają przypaść Bumarowi Amunicja na prace nad dużymi projektami rakiet przeciwlotniczych Piorun i Błyskawica, oraz nad amunicją precyzyjnego rażenia. Dywizja Bumar Ląd planuje wydać 89 mln zł m.in. na demonstrator bojowego wozu piechoty i prace nad wieżą bezzałogową, a Bumar Elektronika przeznaczy 100 mln zł na prace nad różnymi elementami obrony powietrznej. Nasze programy wpisują się w programy modernizacji polskich sił zbrojnych - powiedział wiceprezes Idzik.

W ramach oszczędności z centrali Bumaru do kwietnia 2013 roku ma odejść około 100 pracowników.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP