Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Ferrum: kibicujemy Węglokoksowi i wciąż jesteśmy otwarci na współpracę

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
06-09-2016 06:39
Prezes Ferrum: kibicujemy Węglokoksowi i wciąż jesteśmy otwarci na współpracę

- Dla nas najważniejsze będzie, żeby zakład znowu zaczął działać - mówi Konrad Miterski o Walcowni Blach Grubych.

Fot. mat. pras.

Jesteśmy zainteresowani wznowieniem pracy przez Walcownię Blach Grubych Batory. Bardzo dobrze znamy ten zakład i opracowaliśmy strategię jego dalszego rozwoju. Mamy jednak scenariusze zarówno w przypadku przejęcia zakładu przez spółkę, w której uczestniczymy, jak i samodzielnie przez Węglokoks - mówi Konrad Miterski, prezes Ferrum.

Węglokoks nie zdecydował się na objęcie proponowanych mu akcji Ferrum. Czy to dla was duże zaskoczenie?

– Wejście kapitałowe Węglokoksu  do Ferrum miało sens w przypadku planowanej emisji nowych akcji i przejęcia w ten sposób kontroli korporacyjnej. Jeden z naszych akcjonariuszy zablokował nową emisję, więc zaproponowaliśmy Węglokoksowi jedyne akcje, jakie mogliśmy – posiadane przez Ferrum 5,56 proc. akcji własnych.
Węglokoks w projekcie Śląskich Hut Stali chce być inwestorem strategicznym i taka ilość akcji nic mu nie daje, więc to całkiem logiczna decyzja.

Objęcie nowej emisji Ferrum nie było jedynym wspólnym przedsięwzięciem. Jak wygląda obecnie kwestia Walcowni Blach Grubych?

– O ile mi wiadomo HW Pietrzak wycofało zaskarżenie decyzji o upadłości likwidacyjnej, co otwiera syndykowi drogę do uruchomienia procedury sprzedaży WBG – wyceny majątku, zorganizowania przetargu i sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przejęcie tego zakładu przez Węglokoks byłoby logicznym posunięciem. Znajdujące się w portfelu Węglokoksu Huta Pokój jest dużym odbiorcą blach grubych, a własna walcownia Huty Pokój musiała już zostać wyłączona. Rządowe plany wsparcia branży stoczniowej oraz zbrojeniowej w sposób istotny poszerzają perspektywy rozwoju rynku blach grubych.

Możliwe są dwa scenariusze, zależnie od tego czy Węglokoks będzie chciał przejąć WBG sam czy przez spółkę celową, która została utworzona po podpisaniu w marcu listu intencyjnego CZH, Węglokoksem i ZKS Ferrum.

Jeżeli Węglokoks postanowi samodzielnie przejąć walcownię będziemy mu kibicowali. Dla nas najważniejsze będzie, żeby zakład znowu zaczął działać, bo w ostatnich miesiącach mieliśmy duży niedobór blach grubych na rynku i był problem z terminowym nabywaniem tych blach. Zakładamy więc, że w obu wypadkach będziemy współpracowali w zakresie odbioru blach.

Jakie jest obecnie wasze zaangażowanie w Walcownię Blach Grubych?

– Krzysztof  Kasprzycki, wiceprezes Ferrum i prezes ZKS Ferrum pełni funkcję dyrektora WBG, więc zna ten zakład, ludzi i technologię. W mojej opinii, zaangażowanie Krzysztofa oraz pracowników WBG pozwoliło na uchronienie tego zakładu przed całkowitą dewastacją i rozgrabieniem. Uważamy, że ZKS Ferrum ma największą wiedzę na temat walcowni oraz kompetencje w zakresie rozruchu maszyn oraz prowadzenia działalności operacyjnej tego zakładu.

NA GIEŁDZIE

Ferrum SA [FER]

kurs:

4.38 PLN 0.14 (3.30%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 145 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP