PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes huty Trinecke Zelezarny: producenci stali mogą się przenieść poza Unię Europejską

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
04-04-2011 11:31
Prezes huty Trinecke Zelezarny: producenci stali mogą się przenieść poza Unię Europejską

- Odnoszę wrażenie, że o problemach sektora stalowego w coraz większym stopniu decyduje polityka - mówi dla portalu wnp.pl Jiri Cienciala, prezes zarządu i dyrektor generalny huty Trinecke Zelezarny.

Jak pakiet klimatyczny wpłynie na kondycję sektora stalowgo?
- Idea pakietu klimatycznego i podjęte w związku z tym zobowiązania Komisji Europejskiej dotyczące obniżania emisji dwutlenku węgla są jak najbardziej słuszne. Tyle że powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku. Jeśli jednak zasady przyjęte przez Komisję Europejską będą dotyczyć wyłącznie wytwórców stali z Unii Europejskiej, podczas gdy producenci z Chin czy Rosji nie będą podlegać żadnym normom w zakresie redukcji dwutlenku węgla, to trudno mówić o równych szansach i konkurencyjności.

Jeśli producenci z krajów Unii Europejskiej chcą zwiększyć swą konkurencyjność, to powinni w większym stopniu postawić na współpracę w zakresie produkcji, inwestycji czy polityki handlowej.

Niestety odnoszę wrażenie, że o problemach sektora stalowego w coraz większym stopniu decyduje polityka, a nie względy gospodarcze. Politycy z różnych partii, zwłaszcza gdy mają coś do wygrania, przedstawiają projekty, których skuteczność staje pod znakiem zapytania. Moim zdaniem rządy państw unijnych powinny zadbać o stwarzanie równych warunków dla wszystkich graczy rynkowych. Na rynku powinny obowiązywać te same zasady. Tym bardziej, że sektor stalowy po niedawnym kryzysie powoli wraca do normy. Jednak mimo że rośnie produkcja i popyt na stal, hutnictwo nieprędko wróci do poziomu produkcji sprzed kryzysu.

Czy sądzi Pan, że producenci europejscy mogą przenieść produkcję poza granice Europy, jeśli produkcja stali na skutek wysokich limitów CO2 okaże się zbyt droga?

- To naturalne zachowania inwestorów. Mamy wolny rynek i inwestor może zrobić to, co uzna za stosowne, w tym również przenieść produkcję do krajów, w których nie ma restrykcyjnych wymogów w zakresie pakietu klimatycznego.

Atutem krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) są nie tylko niskie koszty produkcji, ale także stosowanie nowoczesnych technologii. Produkcję stali można zatem przenieść w inne miejsca, ale z drugiej strony trzeba mieć na względzie koszty, choćby transportu.

Reasumując - trzeba powiązać wymogi ochrony środowiska z konkurencyjnością hutnictwa oraz kwestią zachowania miejsc pracy w sektorze stali.

Jakie działania proekologiczne podejmuje Huta Trzyniec?

- Od 1996 roku przeznaczyliśmy na inwestycje związane z ochroną środowiska ponad 6 mld koron.

Przykładowy projekt proekologiczny wdrażany przez Hutę Trzyniec w ostatnich trzech latach to odpylanie aglomerowni nr 1.

Cały czas modernizujemy i udoskonalamy linie technologiczne. W najbliższym czasie planujemy kolejne inwestycje, m.in. sekundarne odpylenie stalowni konwertorowej, odpylanie aglomerowni nr 2 i wielkich pieców.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP