XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes PGZ: poszczególne spółki będą działać w interesie całej Grupy

Prezes PGZ: poszczególne spółki będą działać w interesie całej Grupy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą działać w interesie całej Grupy, a nie tylko własnym, składając zamówienia w innych spółkach PGZ - powiedział we wtorek prezes PGZ Błażej Wojnicz.

"Trzeba oddać szacunek naszym poprzednikom, że zdecydowali się powołać PGZ, sam zamysł był słuszny, niestety później różnie bywa" - powiedział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Dodał, że "niemalże każda" z kilkudziesięciu spółek tworzących Grupę "wykazuje mniejsze lub większe nieprawidłowości".

Wojnicz podkreślił, że konsolidacja jest procesem długotrwałym, a osiągnięcie zakładanej struktury organizacyjnej wymaga kilku lat. Jak powiedział, w pierwszej kolejności skupiono się na konsolidacji kapitałowej, a spółki tworzące Grupę wciąż prowadzą niezależną działalność, co jest "niekorzystne z perspektywy kosztowej". Jak mówił, utrudnia to przepływ informacji i wiedzy oraz wykorzystanie efektu skali. "Kiedy doprowadzimy do konsolidacji funkcjonalnej, kiedy wiele procesów będzie wykonywanych odgórnie, problemy będą minimalizowane" - dodał.

Według prezesa PGZ, gdy ustanie wewnętrzna konkurencja między poszczególnymi spółkami, przychody wzrosną o 5 procent rocznie. "Wkrótce PGZ i spółki podpiszą kodeks grupy kapitałowej, który nałoży konieczność podejmowania działań w interesie grupy kapitałowej, a nie w interesie własnym" - zapowiedział. Dodał, że chodzi o to, by spółki składały zamówienia na produkty i usługi nie na zewnątrz, lecz u siebie nawzajem.

Przyznał, że PGZ nie ma jeszcze ani jednego przedstawicielstwa za granicą, ale, jak powiedział, "tworzymy już na świecie pozycję PGZ jako marki", ponieważ dotychczas wielu klientów zna takie marki jak ZM Tarnów czy Mesko, nie kojarzą ich jednak z PGZ.

Wojnicz podkreślił, że eksport rośnie, w ubiegłym roku był wyższy niż w 2015, a wartość tegorocznych zamówień już przekroczyła wartość eksportu z roku 2016.

Kownacki podkreślił, że MON 98-99 proc. sprzętu dla Wojsk Obrony Terytorialnej zamierza kupić w polskich zakładach. Zapewnił, że przewidywane na ten cel wydatki - 3,5-4 mld zł w ciągu kilku lat - nie odbiją się na zakupach dla wojsk operacyjnych.

W skład PGZ wchodzi ponad 60 spółek zatrudniających 17,5 tys. pracowników.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PGZ: poszczególne spółki będą działać w interesie całej Grupy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!