Prezes PUDS: odwrócony VAT to właściwa reakcja rządu

Prezes PUDS: odwrócony VAT to właściwa reakcja rządu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister Finansów zapowiedział wprowadzenie mechanizmu odwrotnego sposobu naliczania VAT. Taka reakcja rządu na wyłudzanie VAT jest szybka i zgodna z propozycjami producentów i dystrybutorów - mówi Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Rząd zauważył problemy wynikające z procederu wprowadzania stali zbrojeniowej na rynek z pominięciem podatku VAT. Czy to oznacza szybkie ukrócenie tego procederu?

- Rząd postanowił wprowadzić mechanizm odwróconego naliczania VAT, co oznacza , że podatek nie jest płacony przez kolejne firmy lecz przez końcowego odbiorcę. Obserwując doświadczenia innych krajów europejskich i innych branży jest to jedyna skuteczna metoda walki z procederem wyłudzania VAT.

Unia Europejska dopuszcza takie rozwiązanie, ale w wyjątkowych sytuacjach, kiedy dany asortyment jest opanowany przez proceder w bardzo dużym stopniu. Tak się stało w przypadku prętów zbrojeniowych, skala tego procederu osiągnęła w ostatnim roku ponad 50% rynku.
Procedura wprowadzenia odwróconego podatku VAT jest czasochłonna, w chwili obecnej zapadła decyzja ministra, musi ona uzyskać akceptację Komisji Europejskiej a następnie Rady Europejskiej. Ale dla nas najważniejsze jest, że zobaczyliśmy światełko w tunelu oraz to, że udało się zjednoczyć całe środowisko i przeciwstawić się zagrażającemu branży procederowi.

Kiedy więc można się spodziewać faktycznych rezultatów?

- Procedura uzyskania zezwolenia na zastosowanie tego mechanizmu przez KE może trwać kilka miesięcy ale mamy nadzieję że ostateczna decyzja zapadnie do końca tego roku. To długo, ale dla nas najważniejsze jest, że ministerstwo zauważyło problem i zareagowało, wprowadzając trudne ale skuteczne rozwiązanie.

Odwrócony VAT zostanie jednak wprowadzony tylko na jeden, konkretny asortyment. Tymczasem proceder dotyczy już nie tylko prętów żebrowanych, ale wszystkich wyrobów hutniczych.

- W przypadku prętów zbrojeniowych skala jest największa. Wynika to ze specyfiki tego asortymentu, jego jednorodności, masowych dostaw oraz skali inwestycji infrastrukturalnych w Polsce w ostatnich latach

Niestety skala tego procederu w pozostałych asortymentach ciągle rośnie. Jeżeli okaże się, że inne metody walki z tym procederem, proponowane przez ministerstwo, nie przyniosą zakładanych rezultatów, podejmiemy starania o rozszerzenie reverse charge na pozostałe asortymenty.

Ministerstwo proponuje także inne mechanizmy. Jak oceniacie ich skuteczność?

- Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Możne je będzie ocenić dopiero wówczas, kiedy pojawią się konkretne rozporządzenia wykonawcze ministerstwa. Na razie znamy tylko zapowiedzi, które nie opisują dokładnie mechanizmu działania proponowanych rozwiązań.

Jednym z nich jest propozycja skrócenia czasu rozliczania podatku VAT z trzech miesięcy do miesiąca. Na pewno utrudniłoby to działanie przestępcom, bo spółki w procederze wyłudzania VAT zwykle działają tylko do pierwszego rozliczenia tego podatku. Trudniej jest zakładać nową firmę co miesiąc, niż co trzy miesiące. Urzędy Skarbowe otrzymają szybciej informację o niezapłaconym podatku.

Drugą propozycją jest wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności za zapłatę podatku VAT odbiorcy w stosunku do swojego dostawcy.

Powołano specjalny, międzyresortowy zespół mający się zajmować ściganiem firm oszukujących na podatku VAT. Czy ma szanse w walce z tym rodzajem przestępczości?

- Według informacji uzyskanych na konferencji, zorganizowanej przez PUDS i HiPH poświęconej procederowi wyłudzania podatku VAT, instytucje państwowe powołały zespół ds. zwalczania tego procederu. Generał Adam Rapacki powiedział, że ten zespół powstał, aby kontrolować bieżące transakcje a nie te sprzed kilku lat. Przy rutynowych kontrolach, kontrolerzy skarbowi sprawdzają transakcje sprzed 2 – 3 lat, przy tym procederze są one nieskuteczne bo firm dokonujących oszustw już dawno nie ma. To podmioty zakładane szybko i równie szybko likwidowane.

Bardzo istotną sprawą jest to, żeby kontrole były nakierowane faktycznie na tych, którzy ten proceder prowadzą. Celem jaki postawił sobie PUDS było zaznajomienie naszych członków z procederem aby legalnie działająca firma nie została nieświadomie wciągnięta w ten proceder.

Pierwsze konferencje i szkolenia na ten temat zaczęliśmy organizować w roku 2012. Zdając sobie sprawę ze skali procederu zorganizowaliśmy również konferencje dotyczące tego problemu również dla firm budowlanych i produkcyjnych zużywających wyroby hutnicze.

Skala procederu w branży wyrobów hutniczych spowodowała, że instytucje państwowe podjęły szereg działań w celu jego ukrócenia. Legalnie działającym firmom pozostaje tylko wierzyć, że spowodują one przywrócenie zasad uczciwej konkurencji

Rozmawiał: Piotr Myszor
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PUDS: odwrócony VAT to właściwa reakcja rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!