PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes ZM Ropczyce: korzystny początek roku

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
02-03-2009 09:49
Prezes ZM Ropczyce: korzystny początek roku

ZM Ropczyce mają stabilną sytuację finansową, a wynik z podstawowej działalności po pierwszych miesiącach tego roku pokazuje, że spółka radzi sobie z kryzysem - mówi Józef Siwiec, prezes zarządu ZM Ropczyce

Po czterech kwartałach 2008 roku skonsolidowany zysk operacyjny powiększony o amortyzację grupy Ropczyce wyniósł 21 mln złotych. Ujemna wycena opcji finansowych spowodowała zamknięcie roku skonsolidowaną stratą netto w wysokości 36 mln zł. Osłabienie złotego znacząco poprawiło rentowność eksportu firmy.
Miniony rok ZM Ropczyce zakończyły skonsolidowanymi przychodami ze sprzedaży na poziomie 433 mln zł, co oznacza nieznaczny spadek, bo niespełna 7 procentowy w porównaniu z 2007 rokiem. Zysk operacyjny grupy zamknął się kwotą 13 mln zł. Wyniki te generowane są przez dwa podstawowe segmenty - chemiczny (sprzedaż wyrobów ogniotrwałych) i wyrobów hutniczych (handel stalą, produkcja i montaż konstrukcji stalowych).

- Na wyniki ze sprzedaży materiałów ogniotrwałych duży wpływ miało zachowanie kursu złotego - mówi Józef Siwiec, prezes Zarządu ZM Ropczyce.- W przeważającej części roku nasza waluta była bardzo mocna, co obniżało nam rentowność, szczególnie sprzedaży denominowanej w euro i dolarach. W ostatnich miesiącach roku złoty gwałtownie osłabł, wywołując spadek koniunktury, co z kolei przełożyło się na spadek przychodów. Słabsza złotówka sprzyja natomiast uzyskaniu przewagi konkurencyjnej.

Jak podkreśla J. Siwiec pierwsze miesiące roku pokazują już, że spółka uzyskuje wyższą rentowność z podstawowej działalności. Co prawda popyt maleje, jednak ze względu na zmianę kursu nasze produkty stały się znacznie bardziej atrakcyjne za granicą. Spółka prowadzi intensywne działania marketingowe, szczególnie w krajach UE, Rosji i USA, zmierzające do pozyskania nowych kontraktów.

- To pozwala nam, mimo spowolnienia gospodarczego, z optymizmem prognozować przychody z działalności podstawowej - dodaje J. Siwiec. - Jednocześnie w całej grupie prowadzimy we wszystkich obszarach działania restrukturyzacyjne, które przyniosą wymierne oszczędności.

W segmencie wyrobów hutniczych, którego najważniejszym elementem jest Mostostal Energomontaż, na wynikach finansowych również odbił się kryzys.

- Mimo spadku popytu, udało nam się zrealizować w tym segmencie przychody w wysokości 239 mln zł oraz zysk przed opodatkowaniem na poziomie 8 mln zł - mówi J. Siwiec.

Zgodnie z założeniami, Mostostal-Energomontaż zakończył wdrażanie jednolitego systemu informatycznego, a do końca kwietnia uruchomi produkcję konstrukcji stalowych w nowym zakładzie w Gliwicach.

Ujemna wycena posiadanych przez ZM Ropczyce instrumentów pochodnych spowodowała, że 2008 rok zamknął się skonsolidowaną stratą netto w wysokości 36 mln zł. Jednakże po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych 2008 rok zamknął się skonsolidowanym zyskiem netto na poziomie 3,6 mln zł.

- Strata jest bez wątpienia tym, co nie powinno mieć miejsca - podkreśla J. Siwiec. - Ważne jest jednak to, że ZM Ropczyce mają stabilną sytuację finansową, a wynik z podstawowej działalności po pierwszych miesiącach tego roku pokazuje, że spółka radzi sobie z kryzysem.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP