Produkcja stali w Polsce rośnie, po 4 miesiącach wyniosła 2,85 mln ton

Produkcja stali w Polsce rośnie, po 4 miesiącach wyniosła 2,85 mln ton
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszych 4 miesiącach 2011 r. produkcja stali w Polsce wyniosła 2,85 mln ton. To o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrosło także zużycie wyrobów stalowych. Wysoki, bo 60-procentowy, jest ciągle udział importu w krajowym zużyciu stali.

Te dane podała w piątek Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach (HIPH). Tego dnia w Katowicach odbyło się XXIV Walne Zgromadzenie Członków HIPH.

Liczby, dotyczące zarówno produkcji, jak i zużycia stali po pierwszych miesiącach tego roku są optymistyczne - ocenia prezes Izby, Romuald Talarek. Liczy, że wzrost produkcji na koniec roku może wynieść 8-10 proc. W 2010 roku w Polsce wyprodukowano 8 mln ton stali.

"Odbudowa rynku po kryzysie, rozpoczęta w 2010 roku, jest kontynuowana. Jeśli rynek się odbudowuje, płynące z niego sygnały odbiera również producent i w tej chwili na potrzeby rynku jest realizowana wyższa produkcja niż w ubiegłym roku" - powiedział PAP prezes HIPH.

HIPH odnotowała, że w pierwszym kwartale 2011 r. (to ostatnie dane, jakimi dysponuje Izba) ożywiła się także wymiana handlowa, jednakże w tym okresie przyspieszyła dynamika importu. Saldo wymiany było ujemne, zarówno jeśli chodzi o ilość (729 tys. ton), jak i wartość (2,6 mld zł).

W pierwszym kwartale import wyrobów stalowych wyniósł 1,69 mln ton i był wyższy o 12 proc. od importu dla tego samego okresu roku poprzedniego. W tym samym czasie polskie huty wysłały za granicę 964 tys. ton wyrobów (o 8 proc. mniej niż w trzech pierwszych miesiącach poprzedniego roku). Wartość polskiego eksportu po trzech miesiącach wyniosła 2,7 mld zł, a importu - 5,3 mld zł.

"Czy zwiększenie dynamiki importu oznacza tylko odbudowanie składów, czy przełoży się na tzw. zużycie jawne (produkcja i import, odejmując eksport - PAP), trudno w tej chwili powiedzieć" - zastrzegł prezes HIPH.

Według danych zebranych przez Izbę, w trzech pierwszych miesiącach obecnego roku zużycie jawne wyrobów stalowych wyniosło 2,6 mln ton i wzrosło o 18 proc. względem tego samego okresu ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale do 25,7 tys. osób wzrosła liczba zatrudnionych w hutnictwie. To o 1,1 proc. więcej niż wynosiło zatrudnienie w końcu 2010 r.

Prezes Talarek mówi, że pozytywne dane cieszą, ale zwraca też uwagę na olbrzymie wyzwania, które stoją przed polskim hutnictwem w kolejnych latach - zmiany klimatyczne wymuszają konieczność modyfikacji technologii i sposobu prowadzenia biznesu.

"Świadomość tego jest powszechna w środowisku hutniczym, ale skala i koszty przedsięwzięć niezbędnych dla skutecznej realizacji celów redukcyjnych (emisji gazów cieplarnianych i dalszej poprawy efektywności energetycznej) są bardzo wysokie" - zaznaczył.

Światowa produkcja stali w pierwszym kwartale wobec tego samego okresu 2010 wzrosła o 9 proc., do 372 mln ton. Jednym z motorów wzrostu są Chiny, które wyprodukowały w tym czasie 170 mln ton stali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!