PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prosty handel stalą już nie wystarcza

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
26-08-2008 11:51
Prosty handel stalą już nie wystarcza

- Konsolidacja może pomóc przedsiębiorstwom, natomiast na pewno nie jest receptą na rozwiązanie ich problemów. Firmy dystrybucyjne, by skutecznie konkurować na rynku muszą inwestować w przetwórstwo i rozwijać centra serwisowe - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA.

Jakie było minione półrocze dla dystybutorów?
- Pierwsze półrocze było bardzo dobre dla dystrybutorów wyrobów stalowych. To był okres dużej podaży i wzrostu cen. Natomiast znaczące podwyżki cen stali, jakie wprowadzili producenci, mocno ochłodziły rynek. Wyroby stalowe były tak drogie, że klienci zaczęli się zastanawiać nad realizacją inwestycji. Obecnie trwa korekta cenowa i miejmy nadzieję, że w trzecim i czwartym kwartale tego roku nie będzie tak znaczących podwyżek cen.

Na rynku dystrybucji nie oczekiwałbym znaczących zmian. Z pewnością będą miały miejsce procesy konsolidacyjne, jednak nie sądzę aby to były przedsięwzięcia na masową skalę. Uważam, że konsolidacja może pomóc przedsiębiorstwom, natomiast na pewno nie jest receptą na rozwiązanie ich problemów. Firmy dystrybucyjne, by skutecznie konkurować na rynku muszą inwestować w przetwórstwo i rozwijać centra serwisowe. Prosty handel stalą już nie wystarcza.

Jaką w związku z tym strategię realizuje Stalprofil?

- Grupa Kapitałowa Stalprofil SA przygotowała odpowiednio swój potencjał do obserwowanej w pierwszym półroczu 2008 roku dobrej koniunktury rynkowej, głównie poprzez zgromadzenie odpowiedniego poziomu zapasów towarów, a także poprzez realizację programu inwestycyjnego realizowanego zarówno w ramach segmentu stalowego jak i segmentu związanego z infrastrukturą sieci przesyłowych. W tym roku na inwestycje, realizowane w spółkach zależnych przeznaczymy około 40 mln złotych.

Jakie były wyniki Grupy Kapitałowej Stalprofilu SA?

- Cała grupa, oprócz swojej podstawowej działalności, jaką jest obrót i przetwórstwo wyrobów hutniczych, rozwijała poprzez swoje spółki zależne - Izostal SA i ZRUG Zabrze Sp. z o.o. działalność w ramach segmentu branżowego związanego z infrastrukturą sieci przesyłowych. Tylko w drugim kwartale 2008 roku łączne przychody segmentu sieci przesyłowych osiągnęły poziom 30 487 tys. zł przewyższając osiągnięcia drugiego kwartału 2007 o 35 proc.

Umiejętne wykorzystanie sprzyjającej koniunktury panującej w pierwszym półroczu 2008 roku głównie na rynku wyrobów hutniczych, pozwoliło Grupie Kapitałowej Stalprofil SA na wypracowanie korzystnych wyników finansowych. Największą dynamikę sprzedaży grupa osiągnęła w ramach segmentu związanego z handlem i przetwórstwem stali. Wartość sprzedaży osiągnięta w drugim kwartale 2008 roku przez Stalprofil w ramach tego segmentu wyniosła ponad 166 mln zł przewyższając o ok. 54 proc. dokonania drugiego kwartału 2007 roku. Udział we wzroście wyników wypracowanych w ramach segmentu stalowego miała także wcielona do grupy spółka Kolb, zajmująca się wytwarzaniem konstrukcji stalowych. Rozszerzenie grupy kapitałowej o ten podmiot może w przyszłości łagodzić wahania koniunkturalne obserwowane w handlu wyrobami hutniczymi.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP