PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przed nami kolejne wzrosty cen stali

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Piotr Myszor)
10-03-2017 13:57
Przed nami kolejne wzrosty cen stali

Z naszych danych wynika, że końcówka roku i pierwsze dwa miesiące bieżącego to kolejny czas dobrego popytu - mówi Iwona Dybał.

Fot. archiwum

Cła antydumpingowe znacząco zmieniły mapę dostaw. Dystrybutorzy szukają towaru głównie u lokalnych producentów w związku z wyeliminowaniem popularnych kierunków importu. Sytuacja na rynku normuje się. Przed nami kolejne wzrosty cen - twierdzi Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Co jest przyczyną tych cen – cła antydumpingowe, wzrost popytu czy coś innego?

- Główną przyczyną gwałtownego wzrostu cen są oczywiście cła antydumpingowe, które znacząco zmieniły mapę dostaw. Popyt jest na dobrym poziomie a krajowi producenci mają wysokie obłożenie zamówieniami. To wszystko powoduje, że pewnych asortymentów zaczyna brakować. Rynek w naturalny sposób zareagował zwyżką cen. Przed nami ciąg dalszy wzrostów.
W przypadku niektórych produktów, jak blachy grube obserwujemy wysokie poziomy cenowe niespotykane od dawna.  W przypadku innych wyrobów, takich jak pręty żebrowane ceny zatrzymały się ale wszystko wskazuje na to, że w marcu będziemy mieli do czynienia z kolejnymi podwyżkami.

Huty w dalszym ciągu pracują przy bardzo wysokim poziomie zamówień. Jest to oczywiście skutek ograniczenia importu z niektórych kierunków, które zostały obłożone cłem lub w stosunku do których prowadzone są postępowania antydumpingowe. Dystrybutorzy szukają towaru głównie u lokalnych producentów w związku z wyeliminowaniem popularnych kierunków importu.

Czy blokowanie części półwyrobów nie spowodowało większego napływu tanich wyrobów gotowych wykonanych z blokowanych półwyrobów?

- Jest oczywiście takie ryzyko. Czekamy na dane handlowe za styczeń. Ponad trzydzieści procent dostaw do Europy blach w kręgach pochodzi z Rosji i Brazylii, które od stycznia podlegają rejestracji. Ciekawe będzie zatem, gdzie te 2,5 mln ton rocznie się podzieje, skąd  i w jakiej formie taki materiał będzie trafiać na Stary Kontynent.

Póki co sygnały o zagrożeniu importem wyrobów gotowych dochodzą do nas sporadycznie ale taka obawa istnieje. Mamy nadzieję, że uaktywniona polityka Komisji Europejskiej w kwestii dumpingowego importu sprawi, że Unia będzie szybko reagować na ewentualne nowe zagrożenia.

Czy sytuacja się normuje na niższym poziomie cen czy te jednak wzrosły?

- Koniec roku był szalonym okresem. Gwałtowny wzrost cen początkowo spowodował duże zawirowania na rynku. W chwili obecnej sytuacja na rynku normuje się. Rynek jest w cenach dość płaski, huty mają zamówienia i mimo chwilowego spadku cen surowca, wcale nie są skłonne do obniżania cen. Ponadto wchodzimy w końcówkę zimy i ruszają inwestycje budowlane.

Wszystko wskazuje na to zatem, że ceny powinny pójść dalej do góry. Z naszych danych wynika, że końcówka roku i pierwsze dwa miesiące bieżącego to kolejny czas dobrego popytu. To pozytywny początek roku, w którym prognozujemy wzrost zużycia stali na 4-5 proc. Wiele czynników mówi, że to może być dla stali bardzo dobry rok.   

Kto wypracuje wzrost – tradycyjnie budowlanka, czy inne segmenty odbiorców?

- Budowlanka ma bardzo duże rezerwy ale również produkcja przemysłowa czy samochodowa miała dobry koniec starego i początek nowego roku. Liczymy, że ten trend utrzyma się dłużej, zwłaszcza jeśli chodzi o budownictwo. Ta rezerwa o której mówię, odnosi się do projektów infrastrukturalnych które były odraczane a w 2017 roku mają wreszcie szansę wystartować.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP