Przedstawiciele KGHM i związków wybrali mediatora

Przedstawiciele KGHM i związków wybrali mediatora
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele KGHM oraz związku zawodowego NSZZ Solidarność podpisali protokół rozbieżności z rokowań, które prowadzone były w celu rozwiązania sporu zbiorowego. Spór będzie prowadzony nadal, z udziałem mediatora - poinformował KGHM w komunikacie. NSZZ Solidarność nie wyklucza strajku, jeśli mediacje nie przyniosą rezultatów.

Spółka podała, że negocjacje z Sekcją Krajową Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność dotyczyły dwóch postulatów, w tym podwyższenia wynagrodzeń o 550 zł miesięcznie od 1 sierpnia tego roku. Podwyżka miałaby nastąpić poprzez wzrost stawek osobistego zaszeregowania o 200 zł miesięcznie. Ponadto związki zawodowe postulowały zaprzestanie działań mających na celu integrację oddziałów górniczych i hutniczych spółki.

"Przedstawiciele KGHM podtrzymali stanowisko Zarządu spółki prezentowane do tej pory. Oświadczyli między innymi, że od stycznia stawki płac zasadniczych wzrosły w KGHM Polska Miedź SA.

Zaznaczyli także, że obecne parametry produkcyjno-kosztowe oraz wydajność pracy nie uzasadniają możliwości zaakceptowania kolejnej podwyżki wynagrodzeń" - napisano w komunikacie.

"Z kolei żądanie zaprzestania działań mających na celu integrację Oddziałów nie mieści się w zakresie przedmiotu sporu zbiorowego określonego w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - dodano.

Spór będzie prowadzony nadal, z udziałem mediatora, którym został Michał Kuszyk, zgłoszony przez SKGRM NSZZ Solidarność.

"Mamy nadzieję, że pan Kuszyk podejmie się skutecznych mediacji. Jeśli nie przyniosą one oczekiwanego skutku, pozostaje droga referendum i strajku" - powiedział PAP Józef Czyczerski, przewodniczący NSZZ Solidarność w KGHM.

Zarząd KGHM proponuje połączenie kopalń w jeden podmiot, w odpowiedzi na spodziewany spadek cen miedzi oraz na wzrastające koszty produkcji. Związkowcy krytykują plan zarządu.

"Uważamy, że plan konsolidacji kopalń i ograniczenia produkcji hutniczej zmierza bezpośrednio do likwidacji kopalń i hut" - powiedział Czyczerski.

Plan KGHM zakłada, że trzy kopalnie grupy, czyli Zakłady Górnicze Lubin, ZG Polkowice-Sieroszowice oraz ZG Rudna zostaną zintegrowane w jeden podmiot, Kopalnię Zespoloną. Integracja kopalń ma zakończyć się w 2013 roku.

Zarząd KGHM zakłada, że zmiany w organizacji działalności spółki nie pociągną za sobą zwolnień, choć firma zamierza zlikwidować dublujące się etaty w poszczególnych kopalniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedstawiciele KGHM i związków wybrali mediatora

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!