XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przedstawiciele wojska i przemysłu o swoich potrzebach i planach

Przedstawiciele wojska i przemysłu o swoich potrzebach i planach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zamiary modernizacyjne wojska, przewidywane zakupy oraz możliwości krajowego przemysłu zbrojeniowego były przedmiotem konferencji przedstawicieli MON, resortów skarbu i gospodarki oraz firm zbrojeniowych, których przedstawiciele spotkali się we wtorek w Warszawie.

Wiceminister obrony Marcin Idzik podkreślił, że MON zatwierdziło zarówno plany zakupów na najbliższe dwa lata, jak i programy wieloletnie, co pozwala przemysłowi zbrojeniowemu planować produkcję dostosowaną do potrzeb wojska. "Minister Bogdan Klich bardzo wcześnie podpisał plan modernizacji na lata 2010-11, co umożliwia prowadzenie negocjacji już w tym roku, a przemysł wie, co wojsko będzie kupowało" - powiedział Idzik.

Dodał, że dzięki 14 programom operacyjnym - wieloletnim programom dotyczącym modernizacji technicznej do roku 2018 - przemysł zbrojeniowy wie z wyprzedzeniem, czego wojsko będzie potrzebowało.

Zapewnił, że ze strony MON nie będzie opóźnień z przekazywaniem do grupy Bumar kolejnych przedsiębiorstw przewidzianych do prywatyzacji.

Pytany o losy, wydanej jeszcze za rządów PiS decyzji, która zakazywała wojskowym kontaktów z przedstawicielami firm zbrojeniowych, Idzik odparł, że "jest ona obecnie przedmiotem zmian, które polegają na delikatnej liberalizacji". "Jednocześnie chcemy mieć pewien mechanizm, aby lobbyści i wpływy lobbystyczne były jednak pod wpływem biura do spraw procedur antykorupcyjnych" - dodał.

Idzik zapewnił, że także przy zakupach w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, zwolnionych z obowiązku offsetu, będzie obowiązywała zasada możliwie maksymalnej polonizacji kupowanego przez MON produktu (przeniesienia do Polski możliwie jak największej części produkcji nabywanego sprzętu).

Prezes Bumaru Edward Nowak za dobrą wiadomość uznał planowany na przyszły rok budżet obronny, w którym 5 mld zł przeznacza się na zakupy uzbrojenia i sprzętu. Z uznaniem przyjął także plany modernizacyjne MON nakreślone na najbliższe dwa lata i na dziesięciolecie. "Problem według mnie tkwi jak zawsze w konkrecie. Moim zdaniem większy nacisk należy kłaść na zakup nowych urządzeń niż modernizację i naprawianie starych" - ocenił Nowak. Z rezerwą odniósł się do planów modernizacji zestawów obrony powietrznej jeszcze radzieckiej produkcji.

Zauważył, że w zakupach dla polskiego wojska wciąż duży udział mają transakcje zagraniczne. "Polska ma bardzo wysoki stopień penetracji zewnętrznej - ilość zakupów zagranicznych w stosunku do całości zakupów. W krajach UE wynosi on od 5 do 12 procent, w Polsce jest to 31 procent" - powiedział prezes Bumaru, wyrażając uznanie dla zamiarów polonizacji.

Obecnie ok. 40 procent dostaw dla MON pochodzi z grupy Bumar. Według Nowaka, po włączeniu kolejnych przedsiębiorstw ten udział zwiększy się o kilka kolejnych procent.

Szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor mówiąc o potrzebach modernizacyjnych wojska, wymienił robotyzację systemów rozpoznania i rażenia oraz połączenie systemów teleinformatycznych, łączności i rozpoznania w jeden system. "Zachęcamy do wysiłku w ramach krajowego zaplecza przemysłowego i badawczo-rozwojowego, do włączania się do natowskich grup technologicznych" - apelował Gągor.

"Kryzys pokazał, że nie da się utrzymać przemysłu nastawionego wyłącznie na zakupy MON" - powiedział wiceminister skarbu Witold Łaszkiewicz, przyznając, że szybkie przestawienie profilu produkcji nastawionej na potrzeby wojska jest trudne, a czasami niemożliwe.

Dyrektor departamentu spraw obronnych Ministerstwa Gospodarki Tadeusz Pyrcak mówił o potrzebie zmian w ustawie offsetowej na korzyść offsetu bezpośredniego - tak, by więcej zamówień kompensacyjnych trafiało do przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Zorganizowane po raz drugi "Dni przemysłu" mają służyć wymianie informacji oraz dyskusjom na temat oczekiwań sił zbrojnych i możliwości przemysłu obronnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedstawiciele wojska i przemysłu o swoich potrzebach i planach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!