Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przychody Konsorcjum Stali wzrosły o 57 proc.

Autor: wnp.pl (WP), mat. pras.
31-08-2009 18:52

Imponujący wzrost był jednak w dużej mierze skutkiem fuzji z Bodeko, a spółka poniosła stratę w wyniku konieczności stworzenia odpisów.

Konsorcjum Stali, jeden z czołowych dystrybutorów wyrobów hutniczych w Polsce osiągnął w I półroczu 2009 znaczący wzrost przychodów – o ok. 123 mln zł, czyli o 57 proc. Przychody w I półroczu 2009 r. wyniosły 340,4 mln zł podczas gdy w I półroczu 2008 r. było to 216,8 mln zł.
– Udało nam się zwiększyć sprzedaż dzięki połączeniu Konsorcjum Stali z Bodeko, które nastąpiło 1 lipca 2008 roku, ale również konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju organicznego firmy poprzez budowę nowych oddziałów produkcyjno-handlowych – tłumaczy cytowany w komunikacie prasowym wiceprezes Konsorcjum Stali Janusz Koclęga.

Pomimo niekorzystnej sytuacji na rynku spółce udało się wypracować zysk brutto na sprzedaży w wysokości 19,1 mln zł w porównaniu z 27,7 mln zł rok wcześniej (spadek o 31 proc.) oraz zysk na poziomie operacyjnym w wysokości 4,3 mln zł wobec 10,9 mln zł rok wcześniej (spadek o 60,7 proc.). Spółce nie udało się jednak utrzymać dodatniej rentowności na poziomie zysku netto. Podczas gdy w I półroczu 2008 roku Konsorcjum wypracowało 10,3 mln zł zysku netto, to w I półroczu 2009 r. spółka poniosła stratę netto w wysokości 5,5 mln zł. – Sytuacja w, której przyszło nam prowadzić działalność w tym roku była bardzo niekorzystna. Nastąpiło załamanie popytu na stal, a co za tym idzie spadek cen i rentowności handlu stalą – mówi Janusz Koclęga. – Stratę pogłębiły jeszcze odpisy aktualizujące należności, których musieliśmy dokonać w II kwartale na kwotę 3,18 mln zł – dodaje Janusz Koclęga.

Dokonanie odpisów aktualizujących należności spowodowane było trudną sytuacją jednego z kontrahentów Konsorcjum. Odpisy te zostały dokonane na podstawie bilansowej zasady ostrożności wyceny, jednak działania prowadzone przez spółkę zmierzające do odzyskania zagrożonych kwot należności pozwalają mieć nadzieję, że należności z tego tytułu w przyszłych miesiącach będą odzyskiwane.

Ponadto wynik I półrocza obciążony jest również bardzo wysokimi kosztami amortyzacji dodatniej wartości firmy ujawnianej w bilansie Konsorcjum Stali po połączeniu z Bodeko Sp. z o.o. W I półroczu 2009 r. zysk spółki z tego tytułu został pomniejszony o kwotę aż 2,3 mln zł. - Po przyjęciu przez Konsorcjum od 1 lipca 2009 r. zasad rachunkowości MSR/MSSF dodatnia wartość firmy nie będzie amortyzowana i wynik nie będzie obciążany kosztami z tego tytułu – informuje w komunikacie wiceprezes Konsorcjum Stali Janusz Koclęga.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP