PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PUDS: pora ukrócić przestępczy proceder

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
23-08-2012 12:57

- Chcemy, by odbiorcy wyrobów stalowych zwracali baczną uwagę na to, co kupują i po jakich cenach - mówi dla portalu wnp.pl Iwona Dybał, prezes zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Zrzeszone w Polskiej Unii Dystrybutorów Stali firmy podpisały ostatnio „Deklarację odpowiedzialnego handlu wyrobami hutniczymi”.

- Jej celem jest jednoznaczne odcięcie się i wyrażenie sprzeciwu wobec nieuczciwego handlu stalą, który w ostatnim czasie zatacza coraz szersze kręgi. Podpisanie deklaracji to kolejny etap naszych działań, prowadzonych już od kilku lat, bo od takiego właśnie czasu mamy do czynienia z powyższym procederem. Deklaracja skierowana jest nie tylko do firm zrzeszonych w PUDS, ale do wszystkich uczestników rynku stalowego w Polsce, którzy nie akceptują nieuczciwej konkurencji na rynku. Niestety, pojawiły się firmy, które importują oraz eksportują wyroby stalowe do innych krajów UE, chcąc skorzystać z zerowej stawki podatku VAT i wykorzystując zjawisko tzw. karuzeli podatkowej, wprowadzają do obrotu towar w cenie obniżonej o stawkę podatku. Tym samym uzyskują przewagę nad legalnie działającymi podmiotami na rynku. To prowadzi jedynie do jego całkowitej dezorganizacji.

Czy zatrzymanie przez ABW przedstawicieli firmy stalowej dokonującej nadużyć podatkowych to skutek podejmowanych przez PUDS działań?

- To fakt, że wielokrotnie informowaliśmy o nadużyciach i przestępstwach podatkowych w handlu stalą. Zatrzymanie przedstawicieli firmy stalowej prowadzącej przestępczą działalność odbieram jako skutek podjętych wcześniej przez organy państwowe działań. To pozytywna informacja, oznaczająca, że instytucje państwowe podejmują działania zwalczające patologię.

Jak wcześniej wspomniałam my - jako PUDS - mamy ograniczone możliwości. Możemy jedynie nagłośnić problem. Z drugiej strony liczymy na to, że dzięki nagłośnieniu sprawy, prowadzonej akcji informacyjnej da się ukrócić przestępczy proceder.

Niepokojące są bowiem oferty firm, które pojawiają się na rynku dystrybucji stali, zawierające bardzo niskie ceny. Możemy tylko informować o takich zjawiskach i apelować, by rozważnie podchodzić do tego typu ofert. Jeśli bowiem oferta ma zaniżoną, daleko odbiegającą od rynkowej cenę, to ten towar może pochodzić z przestępstwa.

Nie wszyscy o tym jednak wiedzą.

- Niestety, w procederze można brać udział również nieświadomie, gdyż oszuści celowo włączają w karuzelę podatkową także legalnie działające podmioty.

Moim zdaniem znajomość przestępczego procederu wśród dystrybutorów jest już duża. Prowadzimy szeroko zakrojoną akcję informacyjną i szkoleniową. W najbliższym czasie zamierzamy zorganizować konferencję dla firm budowlanych, które pozostają znaczącym odbiorcą stali. Później dla firm spedycyjnych. Chcemy, by odbiorcy wyrobów stalowych zwracali baczną uwagę na to co kupują i po jakich cenach. Podkreślamy, by sprawdzali atesty, bo one są często fałszowane. Jesteśmy też w stałym kontakcie z Hutniczą Izbą Przemysłowo-Handlową reprezentującą producentów, których ten proceder również dotyka.

Rozmawiała: Renata Dudała
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 944 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 262 620 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 639 ofert w bazie

2 781 800 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP