Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PUDS przeciw dumpingowi na rynku stali

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
16-12-2009 12:12
PUDS przeciw dumpingowi na rynku stali

W związku z gwałtownie rosnącą liczbą przypadków sprzedaży wyrobów stalowych produkowanych w Polsce, a oferowanych nie tylko poniżej cen rynkowych, ale nawet poniżej cen producentów zarząd Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS) zwrócił się do Ministra Finansów RP z prośbą o podjęcie natychmiastowego działania.

- Tą sprawą zajmujemy się już od roku - mówi Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. - Do podjęcia zdecydowanych działań zmusił nas brak reakcji resortu finansów na nasze dotychczasowe monity. Nie widzieliśmy żadnych skutków i stąd nasz kolejny apel. Z niepokojem obserwujemy gwałtownie rosnącą liczbę przypadków sprzedaży wyrobów stalowych produkowanych w Polsce, a oferowanych nie tylko poniżej cen rynkowych, ale nawet poniżej cen producentów. Co więcej - rośnie skala tego zjawiska. Skarb państwa jest okradany, gdyż nieuczciwe podmioty chcące zaistnieć na rynku dystrybucji wyrobów hutniczych nie odprowadzają należnych podatków, w szczególności VAT.
- W ostatnim okresie odnotowaliśmy pojawienie się na rynku firm wcześniej nikomu nie znanych, które proponują sprzedaż wyrobów hutniczych przeznaczonych dla budownictwa na bardzo dogodnych warunkach, za gotówkę w niskiej cenie - dodaje A. Ciepiela. - Przypuszczamy, że część firm oferujących nadzwyczajnie tanią polską stal budowlaną wykorzystuje chwilowy brak reakcji organów podatkowych do nie opłacania niezbędnych podatków, głównie podatku VAT, czyli transakcje dokonane z nimi są transakcjami ułomnymi.

Polska Unia Dystrybutorów Stali szacuje, że zjawisko to może dotyczyć kilku procent obrotów w handlu stalą budowlaną w Polsce. Mając na uwadze obrót stalą budowlaną w 2009 roku na poziomie ponad 2 miliardów złotych i przyjmując, że transakcje, z których VAT nie jest odprowadzany, to kilka procent wszystkich, można szacować, że straty budżetu Państwa w 2009 roku wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych. Na rok 2010 przewidywane są wyższe obroty niż w 2009, tym samym Skarb Państwa zostanie narażony na większe straty.

- Już wcześniej apelowaliśmy do firm działających w branży o zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż w tego typu transakcjach działający w dobrej wierze nabywca może być obciążony obowiązkiem uiszczenia zaległych podatków nieopłaconych przez nieuczciwego sprzedającego- mówi A. Ciepiela. - Członkowie PUDS ostrzegali przed transakcjami z nieznanymi firmami zagranicznymi o bardzo krótkiej lub bez historii działania w branży, kupującymi stal w Polsce z natychmiastową płatnością. Istnieje obawa, że stal ta wraca do Polski bez rozliczenia nabycia wewnątrzunijnego w bardzo niskich cenach, powodując kompletną dezorganizację na rynku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP