Radom staje się w Europie ważnym ośrodkiem w branży metalowej

Radom staje się w Europie ważnym ośrodkiem w branży metalowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Radom zaczął być postrzegany w Europie jako ważny ośrodek branży metalowej - wskazują władze miasta oraz lokalni przedsiębiorcy. Firmy z Radomia znajdują odbiorców za granicą, ale problemem branży pozostaje brak młodych, wykwalifikowanych pracowników.

Aby zaradzić kłopotom z kadrą, a także promować metalowy biznes w Europie, cztery lata temu kilkanaście firm i instytucji z Radomia zawiązało Radomski Klaster Metalowy. Jego przedstawiciele, przy współpracy z władzami miasta, uczestniczą w spotkaniach z gimnazjalistami i z ich rodzicami; zachęcają do podjęcia nauki w szkołach kształcących młodzież w zawodach poszukiwanych w branży metalowej. "Ciągle odczuwamy deficyt młodych kadr w naszej branży. Czekamy na młodych ludzi, którzy skończą szkoły zawodowe, techniczne czy studia i zasilą nasze zakłady" - podkreśla Michał Romanowicz z firmy Lemich.

Firmy współpracują także z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. "Branża metalowa to nie już ten dawny berecik i ręce umorusane po łokcie. Proponujemy młodym ludziom całkiem inny rodzaj pracy: zautomatyzowany i czysty. Poszukujemy operatorów maszyn CNC, mechaników, automatyków" - dodaje Romanowicz.

W kwietniu grupa studentów Wydziału Mechanicznego UTH oraz uczniów z jednej ze szkół zawodowych była razem z przedsiębiorcami na najważniejszych światowych targach technologii, innowacji i automatyki w przemyśle w Hannoverze. Prodziekan ds. rozwoju i współpracy wydziału mechanicznego radomskiej uczelni, Zbigniew Siemiątkowski podkreśla, że jest to element szerszej polityki miasta i branży metalowej, która od kilku lat wspiera szkolnictwo zawodowe.

Przedsiębiorcy z branży metalowej od kilku lat uczestniczą pod wspólnym szyldem w targach w Hannoverze. Od początku wspiera ich miasto, np. poprzez zakup powierzchni wystawowej dla firm z Radomia i organizację stoiska, któremu towarzyszy hasło promocyjne miasta "Radom - siła w precyzji".

Przedsiębiorcy przyznają, że pomoc miasta jest w tym przypadku nieoceniona. "Samodzielne uczestnictwo firm w targach byłoby obarczane potężnymi kosztami finansowymi i organizacyjnymi" - przyznaje Wojciech Gałek ze spółki GGG, zajmującej się produkcją precyzyjnych komponentów dla różnych gałęzi przemysłu: pomiarowego, lotniczego, stoczniowego czy elektronicznego.

Zdaniem wiceprezydenta Radomia Rafała Rajkowskiego korzyść z udziału w zagranicznych imprezach mają nie tylko firmy, ale i miasto. "Dzięki naszej obecności na zagranicznych targach Radom zaczął być postrzegany w Europie jako ważny ośrodek branży metalowej" - przekonuje. "Radom jest jednoznacznie kojarzony z przemysłem precyzyjnym" - dodaje.

Na targach w Hannoverze, np. firmie GGG udało się nawiązać kontakty, które do tej pory owocują zamówieniami m.in. z Niemiec; firma GGG prawie 90 procent swoich wyrobów eksportuje za granicę.

Według Gałka targi to szansa na pozyskanie nowych klientów, a także możliwość bezpośredniego spotkania z obecnymi partnerami biznesowymi oraz przekazania im bieżącej oferty spółek z Radomia. "Mimo że jesteśmy firmami, które ze sobą w jakiś sposób konkurują, to jednak potrafimy się konsolidować, promować swoją ofertę na rynku europejskim i kreować wiodącą rolę Radomia w branży metalowej" - przekonuje Gałek.

Przedsiębiorcy podkreślają duże znaczenie współpracy klastra metalowego z władzami miasta oraz z radomską uczelnią i szkołami zawodowymi. "Inwestor czy kontrahent, który ocenia możliwość współpracy z nowym partnerem, ocenia potencjał regionu. My pokazujemy mu kompleksową ofertę naszych firm, zaplecze naukowe w postaci uczelni i szkół zawodowych oraz wsparcie miasta"- mówi przedstawiciel firmy GGG.

Radomski Klaster Metalowy powstał w 2011 r. W jego skład wchodzi kilkanaście firm i instytucji z Radomia. Jego celem jest zmiana wizerunku radomskiej branży metalowej, pokazanie jej potencjału produkcyjnego i usługowego oraz stosowanych nowoczesnych technologii i promowanie zawodów technicznych wśród młodzieży.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radom staje się w Europie ważnym ośrodkiem w branży metalowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!