PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rafamet: spadek przychodów, wzrost zysku

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
01-03-2010 14:25

Mimo spadku przychodów ze sprzedaży w IV kwartale 2009 r. do poziomu około 23,9 mln zł. (z blisko 38,8 mln zł w analogicznym okresie 2008 r.), Grupa Kapitałowa Rafamet osiągnęła zysk netto w wysokości ponad 3 mln zł (w porównaniu do ponad 1,7 mln zł w analogicznym okresie 2008 roku). Całoroczny zysk netto grupy - 4,1 mln zł. - jest podobny do zysku z roku 2008.

Jak wyjaśnia E. Longin Wons, prezes Fabryki Obrabiarek Rafamet z Kuźni Raciborskiej (spółki dominującej w GK Rafamet), na wysoki zysk netto wpływ miała zagraniczna sprzedaż Rafamet S.A., która stanowiła 85 proc. ogółu sprzedaży oraz saldo zdarzeń finansowych zrealizowanych na przestrzeni roku 2009 oraz ostatnim kwartale poprzedniego roku.
- To efekt korzystnej dla eksporterów relacji kursu euro do waluty krajowej, który przez cały rok 2009 powodował utrzymywanie się wartości złotego na poziomie zdecydowanie powyżej 4 zł. Pozwoliło to zrealizować wyjątkowo wysoki wynik na działalności operacyjnej i w konsekwencji wynik finansowy netto na poziomie podobnym do 2008 r. - mowi E. Longin Wons.

Jak podkreśla, w roku 2009 Rafamet S.A. uporał się nie tylko z walutowymi transakcjami zabezpieczającymi z roku 2008, ale doprowadził do ogromnego zmniejszenia zobowiązań krótkoterminowych.

- Na ostateczny wynik finansowy netto GK wpływ miał również wynik finansowy Zespołu Odlewni Rafamet (podmiot objęty konsolidacją) na poziomie niższym od zaplanowanego – co jednak jest wynikiem głębiej odczuwalnego w 2009 roku kryzysu gospodarczego przez tę spółkę – komentuje prezes Wons.

Obecnie Rafamet dąży do tego, by w roku 2010 osiągnąć wartość portfela zleceń na poziomie gwarantującym optymalne skorelowanie parametrów ekonomiczno-finansowych prowadzonej działalności gospodarczej.

- Na dziś nie planujemy osiągnięcia lepszych niż w 2009 r. wyników sprzedaży ogółem, bo rozmiary i głębokość kryzysu gospodarczego, w tym w odniesieniu do wytwórców dóbr inwestycyjnych, nie napawają optymizmem. Naszym celem w roku bieżącym będzie poprawa efektywności działania, na poziomie co prawda nie realizacji zysku na działalności operacyjnej, bo ten osiągnięty w roku 2009 jest rekordowy, ale na poziomie zysku brutto i netto. Czyli ustabilizowanie, a nawet poprawa wyników zysku netto za rok 2010 to zadanie dla podmiotów Grupy Kapitałowej Rafamet – podsumowuje E. Longin Wons.

Zapewnia przy tym, że zarząd Rafametu zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, będzie rekomendował wypłatę dywidendy za 2009 rok według podobnych parametrów jak w 2008 roku.

KOMENTARZE (2)

KOMENTARZE (2)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP