Recesja w strefie euro nie ominie hutnictwa

Recesja w strefie euro nie ominie hutnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strefa euro znajduje się obecnie w okresie recesji, co nie pozostaje bez wpływu na kondycję europejskiego hutnictwa.

Obecnie popyt na stal w Europie wynosi około 75 proc. stanu sprzed kryzysu. I raczej nie zanosi się, by w najbliższym czasie - mimo korzystnych dla branży prognoz- gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na stal.

Jak podkreśla Andrejs Aleksejevs, prezes zarządu JSC Severstallat (Łotwa) i Severstallat Silesia Sp. z o.o. na rynku mamy do czynienia z bardzo słabym popytem. Firmy zajmujące się dystrybucją stali ostrożnie podchodzą do zakupu materiału, koncentrując się raczej na sprzedaży zapasów.
Głównym problemem pozostaje jednak zmiana kursu złotego, który w ciągu ostatnich 4 miesięcy stracił 14 procent w stosunku do euro.

Na ten problem zwraca uwagę Robert Agh, prezes zarządu Ferony SA. Jego zdaniem polskiej gospodarce zdecydowanie nie pomagają wahania kursu złotówki. To powoduje niepewność na rynku stali. I niestety, ma swoje przełożenie na banki oraz instytucje ubezpieczające, które stają się bardziej ostrożne jeśli chodzi o współpracę z sektorem stalowym.

Zdaniem Marka Żołubowskiego, prezesa zarządu Grupy Polska Stal globalny kryzys może mieć wpływ na rynek stali, jednak jego skutki nie będą w przyszłym roku tak dotkliwe. Obawy budzi rok 2013 i 2014. Na unijny rynek wkracza bowiem Rosja, która pod koniec 2011 roku stanie się członkiem Światowej Organizacji Handlu WTO.

Przystąpienie Rosji do WTO nie zwiększy obecnie eksportu stali do Europy. Jednak za kilka lat może się to zmienić. Jak zauważa Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, w dalszej perspektywie wejście Rosji do WTO spowoduje jednak zwiększenie konkurencji na rynku stali.

Z zagrożenia napływu taniego importu do Europy, zarówno z Rosji jak i z gospodarek rozwijających, nie cieszą się producenci. Koncerny hutnicze w sytuacji nadwyżki zdolności produkcyjnych, spadku popytu oraz zagrożenia importu się decydują się na wstrzymanie produkcji stali.

- Zważywszy na obecną sytuację ekonomiczną w Europie, ArcelorMittal podjął w ostatnich miesiącach decyzję o czasowym wyłączeniu kilku instalacji w Europie, a także był zmuszony na stałe wyłączyć część surowcową w Liege - podkreśla Willie Smit, wiceprezes i dyrektor personalny grupy ArcelorMittal.

Decyzje o wstrzymaniu produkcji stanowią odpowiedź na nadwyżkę zdolności produkcyjnych, z którą mamy obecnie do czynienia w Europie.

- Dalsza produkcja stali, na którą nie ma nabywców, byłaby dla ArcelorMittal w dłuższej perspektywie znacznie bardziej szkodliwa - podsumowuje Willie Smit.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Recesja w strefie euro nie ominie hutnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!