PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Recyklerzy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
06-06-2012 11:49
Recyklerzy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
Fot. Fotolia

- Firmy, których dotknęły bezprawne działania urzędników czują się bezsilne wobec fiskusa - mówi Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Nadal trwa spór między branżą metali nieżelaznych z administracją skarbową. Recyklerzy uzupełnili swoją skargę do Komisji Europejskiej. Wskazuje ona konkretne przypadki łamania unijnego prawa.
Kolejne pismo do Komisji Europejskiej to uzupełnienie skargi z października 2011 roku. Reprezentujące branżę Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Izba Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem chcą od Komisji jasnej interpretacji przepisów i wyjaśnienia, czy odliczenie podatku VAT przysługuje podatnikom, którzy dochowali należytej staranności w sytuacji, gdy na wcześniejszym etapie obrotu doszło do wyłudzenia podatku VAT.

Problem wynika stąd, że urzędnicy nie pozwalają odliczyć podatku VAT od dostaw zrealizowanych w łańcuchu transakcji, w którym jeden podmiot okazał się być oszustem.

- Żaden przedsiębiorca w Polsce nie ma możliwości pozwalających stwierdzić, czy dostawca naszego dostawcy jest podmiotem uczciwym - mówi Waldemar Marek, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem.- Sprawdzamy kontrahentów na wszelkie sposoby, ale oczywiste jest, że nie dysponujemy takimi możliwościami jak państwowe służby. I jeśli do oszustwa dojdzie gdzieś na początkowym ogniwie łańcucha transakcji, dla nas jest to praktycznie nie do wykrycia.

W skardze do komisji recyklerzy zaznaczają, że polski aparat skarbowy nie przestrzega obowiązków wynikających z prawa wspólnotowego, które zobowiązuje je do nienakładania na podatników negatywnych konsekwencji podatkowych w sytuacji, gdy przedsiębiorca podjął wszelkie racjonalne środki w celu wykluczenia oszustwa. Pismo, które recyklerzy skierowali do Brukseli, zawiera przykłady konkretnych firm i - ich zdaniem niesprawiedliwych orzeczeń - wydanych przez polskie organa skarbowe.

Zrzeszeni w obu izbach przedsiębiorcy to firmy działające na rynku od wielu lat i przynoszące co roku niebagatelne wpływy do Skarbu Państwa.

- To nie tylko rzetelni podatnicy, dbający o przestrzeganie prawa w całej branży, ale również inicjatorzy cennych rozwiązań w przepisach podatkowych - dodaje Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu. - To m.in. dzięki nim od kwietnia 2011 roku działa zasada „samonaliczania podatku VAT”, dzięki której Skarb Państwa zyskuje już ok. 400 mln zł rocznie. Te pieniądze wcześniej trafiały do oszustów.

Teraz recyklerzy będą czekać na rozstrzygnięcie spornych kwestii przez Komisję Europejską.

Poskarżyli się, ponieważ tak drastyczne przypadki nieprzestrzegania prawa wspólnotowego przynoszą ogromne straty i to zarówno dla Skarbu Państwa, jak i dla uczciwych, działających w tej branży od lat, przedsiębiorców.

- Firmy, których dotknęły bezprawne działania urzędników czują się bezsilne wobec fiskusa, a działania urzędników pogrążają ważną dla gospodarki branżę w zapaści - podsumowuje Kazimierz Poznański. - Stąd nasza skarga do Komisji Europejskiej.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP