Roman Karkosik nie kupi walcowni

Roman Karkosik nie kupi walcowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie doszła do skutku umowa sprzedaży Walcowni Rur Silesia spółce Alchemia kontrolowanej przez Romana Karkosika. Resort skarbu nie zgodził się na sprzedaż Walcowni Rur Andrzej i WRJ Serwis jednemu inwestorowi - Alchemii, którą kieruje Karina Wściubiak.

Plany Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), spółki skarbu państwa, legły w gruzach - pisze "Puls Biznesu". Pod koniec ubiegłego tygodnia, kierowane przez Aleksandra Grada ministerstwo skarbu zablokowało sprzedaż przez tę spółkę m.in. 70 proc. udziałów Walcowni Rur Andrzej (WRA). To także porażka Alchemii, kontrolowanej przez Romana Karkosika, giełdowej spółki, która miała nabyć aktywa.

- Resort skarbu nie zgodził się na sprzedaż walcowni Alchemii - mówi Jadwiga Dyktus, prezes TFS.

Szefowa TFS na znak protestu zamierza podać się do dymisji. Według informacji "Pulsu Biznesu", skarb państwa nie podał konkretnych powodów swojej decyzji.

8 maja rada nadzorcza TFS, w której zasiadają przedstawiciele skarbu państwa, pozytywnie zaopiniowała sprzedaż WRA giełdowej Alchemii oraz zbycie udziałów w spółkach w 100 proc. zależnych od TFS: Walcowni Rur Silesia (WRS), Ferrex oraz WRJ Serwis. Dwie pierwsze firmy, skupiły wierzytelności Walcowni Rur Jedność (WRJ) od banków, które kredytowały trwającą prawie 30 lat budowę zakładu. Natomiast WRJ Serwis posiada ciągarnię do produkcji rur oraz pozostaje głównym właścicielem gruntów na którym wybudowano walcownię.

- Przeprowadziliśmy analizy, z których wynikało, że najkorzystniejsze dla WRA i WRJ będzie pozyskanie jednego strategicznego inwestora, takiego jak Alchemia, która w grupie posiada m.in. Hutę Batory - wyjaśnia Jadwiga Dyktus.

Wcześniej powstała koncepcja skonsolidowania podmiotów i utworzenia przez Alchemię polskiego koncernu rurowego. TFS podpisało 29 stycznia wstępną umowę z Alchemią. Porozumienie obowiązywało do 16 maja. Do jego realizacji konieczna była jednak zgoda akcjonariuszy, czyli resortu skarbu. Teraz podmioty mają być wystawione na sprzedaż w publicznym przetargu (to pomysł przedstawiony przez ministerstwo skarbu).

Propozycja sprzedaży Alchemii aktywów hutniczych znalazła także uznanie u ekspertów firmy doradczej KPMG. To ona na zlecenie rady nadzorczej agencji przeprowadziła analizy. Na początku maja dokumenty trafiły do resortu skarbu.

- Oferta Alchemii była najlepsza z możliwych, ponieważ zapowiadała ona także przejęcie ryzyka związanego z pomocą publiczną dla WRJ. TFS wynegocjowało bardzo dobre warunki wyjścia kapitałowego z podmiotów hutniczych - uważa Jadwiga Dyktus.

Krzysztof Jeznach, prowadzący projekt przejęcia m.in. WRA w Alchemii, odmówił komentarza.

- Czekamy na oficjalne stanowisko i dopiero wówczas podejmiemy stosowne kroki - mówi Krzysztof Jeznach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roman Karkosik nie kupi walcowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!