Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Roman Karkosik: przedsiębiorcy oczekują od rządu wiele więcej

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
01-10-2010 11:04
Roman Karkosik: przedsiębiorcy oczekują od rządu wiele więcej

- Przedsiębiorcy i inwestorzy oczekują wiele więcej, szczególnie w obszarach strategicznych, które decydują o kosztach prowadzenia działalności - mówi dla portalu wnp.pl Roman Karkosik, inwestor giełdowy.

Jak ocenia Pan działalność obecnego rządu w gospodarce?
Przedsiębiorcy i inwestorzy oczekują wiele więcej, szczególnie w obszarach strategicznych, które decydują o kosztach prowadzenia działalności. Postulaty są od lat te same, czyli ograniczenie fiskalizmu, poprawienie efektywności projektów inwestycyjnych w Polsce, ograniczenie biurokracji gospodarki, poprawienie relacji przedsiębiorca-państwo, wsparcie przedsiębiorców w pokonywaniu kryzysu konkretnymi opartymi na rzeczywistych rynkowych parametrach instrumentami finansowymi.

Założenia programu gospodarczego prezentowane w 2007 roku brzmiały rozsądnie. Niestety, patrząc na ich dalszą realizację, nie wygląda to już tak optymistycznie.

Co Pan ma na myśli?

Nieskorygowanie błędnie skonstruowanego programu restrukturyzacji i konsolidacji energetyki doprowadziło praktycznie do stworzenia oligopolu energetycznego i takiego wzrostu cen energii, że pewne obszary działalności przestały się po prostu opłacać.

Jak decyzje rządu przekładają się na działalność należących do Pana spółek?

Żeby posłużyć się przykładem w obszarze "moich" spółek, musieliśmy zlikwidować jedyny w Polsce zakład elektrolizy aluminium i dzisiaj szukamy uzupełnienia tego braku, ale już poza Polską i Unią Europejską. Musieliśmy również rozpocząć likwidację Huty Szopienice, zlikwidować linię polimeryzacji w Elanie i dokonać wielu ograniczeń produkcji, ponieważ wzrost kosztów zabijał nam efektywność biznesu.

A programy pomocy w czasie kryzysu? Jak je Pan ocenia?

Przedsiębiorcy w większości nie skorzystali z proponowanych programów pomocy antykryzysowej, ponieważ zaproponowane instrumenty finansowe nie zostały uszyte na miarę. Wystarczy prześledzić dystrybucję środków antykryzysowych przez instytucje państwowe do tego dedykowane, aby stwierdzić, że sprawność tych działań jest tak niska.

Pozytywnie oceniam program związany z działaniem specjalnych stref ekonomicznych. Tutaj widać, jak bardzo Ministerstwu Gospodarki i zarządom poszczególnych stref zależy na inwestycjach i inwestorach. Doceniam też coraz większe wsparcie ze strony polskiego MSZ i placówek dyplomatycznych, które rzeczywiście chcą być i są pomocne przy polskich inwestycjach za granicą.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP