PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ropczyce gromadzą fundusze na inwestycje

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
19-05-2014 10:56
Ropczyce gromadzą fundusze na inwestycje

- Chcemy uwolnić trochę majątku, który jest zabezpieczeniem dla kredytów bankowych oraz zdywersyfikować źródła finansowania - poinformował Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce.

Zakłady Magnezytowe Ropczyce podpisały umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych kolejnego projektu inwestycyjnego. To już piąta inwestycja realizowana z unijnym wsparciem. Ropczyce szukają także pieniędzy w innych źródłach - właśnie zakończyły subskrypcję obligacji.

Zakłady Magnezytowe Ropczyce rozpoczynają kolejną inwestycję. Projekt o nazwie "Innowacyjna technologia wytwarzania form do produkcji materiałów ogniotrwałych" będzie realizowany od 1 czerwca 2014 r. do 30 września 2015 r.
Innowacyjna technologia budowy i konstrukcji form ma zwiększyć efektywność i produktywność wytwarzania wyrobów ogniotrwałych. - Opracowana przez nas nowa innowacyjna technologia wydłuża trwałość wyłożenia płytek formy do produkcji materiałów ogniotrwałych w wyniku doboru odpowiednich materiałów i utwardzenia powierzchniowego. Od dotychczas stosowanych rozwiązań projekt ten różni się przede wszystkim znacznym podniesieniem funkcjonalności i żywotności tych właśnie wyłożeń - powiedział Marian Darłak, wiceprezes ZM Ropczyce ds. jakości i rozwoju.

Dodał, że na razie trudno oszacować w jak dużym stopniu wdrożenie nowej technologii przełoży się na przyszłe przychody. - Na pewno jednak poprzez zwiększenie czasu eksploatacji będzie ona miała wpływ na obniżenie kosztów, co przełoży się na wyższy poziom rentowności produkcji - powiedział Darłak.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ok. 1,74 mln PLN, z czego ok. 0,77 mln PLN będzie pochodzić z dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ropczyce szacują, że łączna kwota pozyskana przez spółkę z dotacji w latach 2009-2015 wyniesie ok. 17,6 mln PLN, zaś wartość kosztów kwalifikowanych realizowanych projektów 42,3 mln PLN. Spółka realizuje obecnie 5 dotowanych projektów (4 w ramach POIG oraz 1 Innotech). Wszystkie unijne inwestycje zostaną zakończone do końca 2015 r.

Spółka stara się pozyskać pieniądze na inwestycje także z innych źródeł. Niedawno zakończono subskrypcję niezabezpieczonych obligacji o wartości 4 mln EUR. Papiery dłużne, które objęło kilka funduszy inwestycyjnych, będą notowane na rynku Catalyst. Oprocentowanie obligacji wyniesie EURIBOR plus 3 pkt proc. Termin wykupu papierów to 15 maja 2019 r.

Pozyskane środki ZM Ropczyce chcą przeznaczyć głównie na refinansowanie oraz finansowanie inwestycji. - Chcemy uwolnić trochę majątku, który jest zabezpieczeniem dla kredytów bankowych oraz zdywersyfikować źródła finansowania - poinformował Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce.

- Pomimo niskiej wartości, nasza oferta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem na rynku. Nasza firma wzbudza duże zainteresowanie wśród inwestorów i jestem przekonany, że bez problemu uplasowalibyśmy ofertę kilkukrotnie większą. Nie było jednak takiej potrzeby, gdyż skalkulowaliśmy wielkość emisji tak, aby nie ponosić ryzyka walutowego - powiedział Józef Siwiec. Dodał, że spółka zdecydowała się na emisję obligacji w euro, gdyż ma nadwyżkę przychodów w tej walucie sięgającą właśnie 4 mln. Dlatego nie narażając się na ryzyko kursowe jest w stanie wykorzystać dużą różnicę w stopach procentowych pomiędzy 6M euroiborem i wiborem, która wynosi ok. 2,3 proc.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP