Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ropczyce po publikacji wyników: rozwój na kapryśnym rynku

Autor: WNP.PL (PIM)
07-03-2016 14:01
Ropczyce po publikacji wyników: rozwój na kapryśnym rynku
Fot. Fotolia

Grupa kapitałowa Zakładów Magnezytowych Ropczyce w roku 2015 zwiększyła przychody, a wynik netto poprawiła prawie o jedną trzecią. Zakończono też wieloletni plan inwestycyjny.

Przychody ze sprzedaży były wyższe o 16,6 mln zł (prawie 8 proc. rok do roku) i wyniosły 234,3 mln zł. EBITDA Ropczyc za cały 2015 rok wyniósł 29,6 mln zł i był wyższy o 5,93 proc. rdr. Wyższy poziom przychodów w porównaniu z 2014 r. przyczynił się do dodatkowych kosztów sprzedaży - głównie transportu. Koszty zarządu w analizowanym okresie 2015 roku ukształtowały się na poziomie wyższym w stosunku do roku 2014 – duży wpływ na to miał wzrost kosztów usług prawniczych i doradczych związanych z toczącą się sprawą z Urzędem Kontroli Skarbowej. Marża brutto ze sprzedaży wyniosła 50 mln zł, przy wskaźniku zbliżonym do uzyskanego w roku 2014 - ok. 21 proc. Zysk netto wzrósł o ponad 30 proc. rdr do 13,1 mln zł.
- W przeciwieństwie do większości podmiotów funkcjonujących w branży, zwłaszcza największych koncernów międzynarodowych, spółka w 2015 nie tylko zrealizowała, zakładany w założeniach budżetowych, wzrost w stosunku do roku poprzedniego, ale istotnie go przekroczyła. To efekt długotrwałych działań w zakresie dywersyfikacji branżowej i produktowej - podkreśla Józef Siwiec, prezes ZM Ropczyce.

Najwyższą dynamiką wzrostu sprzedaży, sięgającą  22,8 proc. rok do roku wykazał się segment Przemysł Cementowo – Wapienniczy, który osiągnął przychody 49,274 mln zł. Negatywny wpływ miał kryzys na Wschodzie, szczególnie w Rosji, gdzie kurs rubla w istotny sposób ograniczył zdolności konkurencyjne eksporterów dostarczających na ten rynek, pozytywny zaś korzystny kurs dolara pomagający w rozwoju sprzedaży do USA, gdzie uzyskano wysoką dynamikę sprzedaży.

Segment Hutnictwa Metali Nieżelaznych osiągnął wzrost na poziomie 19,8 proc. dochodząc do 45,952 mln złotych. Największy segment działalności, Hutnictwo Żelaza i Stali zwiększył przychody do 122,597 mln zł, a więc o 11,6 proc. Wzrost sprzedaży mimo pogarszającej się koniunktury na globalnym rynku udało się osiągnąć m.in. dzięki rozwojowi oferty produktów high-tech, których sprzedaż zwiększyła się o 30 proc. W mniejszych segmentach działalności, dla hut szkła i odlewni przychody spadły.

W ubiegłym roku grupa sfinalizowała proces inwestycyjny, prowadzony od 2008 roku. - W sumie zakończyliśmy osiem ważnych projektów, współfinansowanych m.in. ze środków Unii Europejskiej, o wartości kosztów kwalifikowanych ponad 40 mln zł – przypomina Józef Siwiec. Jednym z nich było utworzenie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego o wartości 12,7 mln zł, które ma być wsparciem w poszukiwaniu nowych rozwiązań materiałowych,

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP