Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie wsad importowy wielu wyrobów metalowych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
07-11-2009 09:39

Restrukturyzacja polskiego przemysłu i procesy dostosowawcze do warunków rynkowych powodują, że z krajowej produkcji pochodzi coraz więcej wyrobów nowoczesnych o wysokich parametrach techniczno-użytkowych, przez co wzrasta efektywność wykorzystania materiałów.

Jak informuje GUS w opracowaniu „Gospodarka materiałowa 2008 r.”, coraz większego znaczenia w podaży materiałów nabiera też udział wtórnego wykorzystania surowców (złom stalowy i metali nieżelaznych, makulatura, stłuczka szklana itp.) odzyskiwanych w procesach produkcyjnych oraz z recyklingu poeksploatacyjnego.
Polska jest liczącym się producentem wielu materiałów, które pokrywają potrzeby rynku krajowego oraz są sprzedawane za granicę. Znaczący udział eksportu w produkcji mają m.in. kauczuk syntetyczny (95,9 proc.), srebro (92,2 proc.), włókna chemiczne (78,6 proc.), papier i tektura (68,4 proc.), cynk (60,4 proc.), tworzywa sztuczne (55,7 proc.), katody i części katod z miedzi (54,9 proc.), siarka (48 proc.), soda bezwodna (44,7 proc.), płyty pilśniowe (40,3 proc.), ołów (37,2 proc.) i niektóre wyroby hutnicze np. wyroby walcowane na gorąco (38,6 proc.) i rury stalowe (36,7 proc.).

Równocześnie Polska jest importerem szeregu materiałów, ze względu na brak zasobów krajowych (np. popyt na bawełnę, kauczuk naturalny, cynę, blachy i taśmy ocynowane jest pokrywany w 100 proc. importem) lub niewystarczające krajowe zdolności produkcyjne (np. importowane tworzywa sztuczne, kauczuk syntetyczny, aluminium, rury stalowe, blachy i taśmy pokrywane cynkiem, blachy stalowe walcowane na zimno – mają od 60 do 90 proc. udział w zużyciu).

Co istotne, import większości badanych przez GUS materiałów rośnie od lat. Udział importu w zużyciu krajowym w okresie 2005-2008 wzrósł znacząco w przypadku takich materiałów, jak: np. blachy i taśmy pokrywane cynkiem (o 19,5 proc.), blachy stalowe walcowane na zimno (o 17,1 proc.), wyroby walcowane na gorąco (o 9,3 proc.), włókna chemiczne (o 17,1 proc.), cynk (o 16,9 proc.), aluminium (o 13,5 proc.), papier i tektura (o 9,4 proc.).

GUS podkreśla, że w gospodarce materiałowej coraz większego znaczenia nabierają surowce i materiały pochodzące z odzysku. Wiele materiałów pochodzenia mineralnego (np. metale) i surowców organicznych (np. kauczuk, drewno, papier) powraca do produkcji w postaci surowca wtórnego. Utylizacja surowców wtórnych sprawia, że w krajach uprzemysłowionych zapotrzebowanie na materiały wzrasta znacznie wolniej niż produkcja.

Tendencje obserwowane w krajach uprzemysłowionych wskazują, że odzysk niektórych surowców wynosi 40-50 proc. Poprzez coraz lepszy system sortowania odpadów i konsekwentną politykę preferującą wykorzystywanie surowców wtórnych w niektórych przypadkach „wskaźnik zwrotu” materiałów sięga nawet 75 proc.

W 2008 r., w porównaniu z rokiem wcześniejszym, nastąpił znaczny wzrost pozyskania przez jednostki produkcyjne (zarówno z własnej działalności jak i ze skupu) surowców wtórnych niemetalicznych takich jak: makulatura oraz odpady z papieru i tektury (o 122,7 proc.), złom gumowy (117,3 proc.), stłuczka szklana (115,9 proc.). Na zbliżonym poziomie do roku poprzedniego utrzymało się pozyskanie złomu i odpadów stalowych i żeliwnych, miedzi oraz surowców wtórnych niemetalicznych takich jak: tworzywa sztuczne, odpadki włókiennicze.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP