PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozbicie związku działa na korzyść pracodawcy

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
27-06-2007 12:10
Rozbicie związku działa na korzyść pracodawcy

Rozmowa z Markiem Wójcikiem, byłym przewodniczącym MK NSZZ Solidarność ISD Huty Częstochowa

- We wtorek związki zawodowe działające w ISD Huta Częstochowa podpisały z pracodawcą porozumienie dotyczące podwyżki wynagrodzeń.
- Nawet nie znam jego treści. Nowe zasady dotyczące wynagrodzeń i premiowania w hucie podpisali bowiem przedstawiciele nowej Tymczasowej Organizacji Zakładowej ISD Huta Częstochowa Sp. zo.o.- powołanej 6 czerwca przez częstochowski zarząd regionu NSZZ Solidarność.

- Co to oznacza?

-To kuriozalna sytuacja, w której region rozbija własne, działające w hucie struktury. I nie ma wątpliwości, że taka sytuacja działa na korzyść pracodawcy, który pozbywa się niejako niewygodnego związku. Teraz łatwiej będzie przeforsować propozycje pracodawcy i nikt nie będzie się sprzeciwiał. Region powołując nową organizację tłumaczy sytuację tym, że 50 procent niezadowolonych członków związku domagało się zmian. Jakoś trudno mi w to uwierzyć.

- Co zrobi pozostałe 50 procent?

- W hucie Solidarność była licznym związkiem. Liczba członków "starej" organizacji wynosiła 1242. Osoby te "automatycznie" przechodzą do nowej organizacji. Kto nie chce w niej pozostać ten w zasadzie nie ma wyboru. Może co najwyżej wypisać się ze struktur nowego związku. Ja też jestem w nieco dziwnej sytuacji. Poinformowano mnie wprawdzie o utworzeniu nowej organizacji i o tym, że tracę dotychczas zajmowaną funkcję, chociaż nikt mnie oficjalnie z niej nie odwołał. Nie ukrywam, że jest to dla mnie pewna satysfakcja, bo przewodniczącym związku jestem od grudnia 1991 roku.

Poinformowałem o całym zajściu w hucie Częstochowa Komisję Krajową NSZZ Solidarność. Według mnie złamano statut związku, gdyż tylko Walne Zgromadzenie Delegatów może dokonać ewentualnych zmian w strukturach związku działającego w hucie i określać, kto wchodzi w skład zarządu związku. Ponadto nie można doprowadzać do sytuacji, gdy w zakładzie działają dwa związki Solidarności.

- Dlaczego, Pana zdaniem, doszło do takiej sytuacji?

- Dziwi mnie stanowisko regionu, któremu zależy na rozbiciu własnego związku i doprowadzeniu do skonfliktowania członków związku a nie na łagodzeniu ewentualnych sporów. Ale nie jest to pierwsza sytuacja. Dzięki takiej polityce w całym regionie zmniejszyła się liczba członków Solidarności o prawie jedną trzecią. I naprawdę nie rozumiem dlaczego tak się dzieje.

Rozmawiała: Renata Dudała

Zobacz również:

Częstochowscy hutnicy dostaną podwyżki

Negocjacje w ISD Huta Częstochowa

NSZZ Solidarność Huty Częstochowa: nie ma negocjacji

Huta Częstochowa: związkowcy walczą o podwyżkiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP