Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozmowy płacowe w ArcelorMittal Poland - bez porozumienia

Autor: PAP
03-03-2017 17:38
Rozmowy płacowe w ArcelorMittal Poland - bez porozumienia
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Związkowcy z koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland rozważają rozpoczęcie przygotowań do akcji protestacyjnej z powodu przedłużających się negocjacji na temat tegorocznego wzrostu wynagrodzeń. Pracodawca jest zaskoczony i deklaruje chęć porozumienia ze stroną społeczną.

"Jesteśmy gotowi do kontynuacji rozmów i deklarujemy chęć zakończenia negocjacji w najkrótszym możliwym terminie. Porozumienia płacowego wyczekuje 12 tys. pracowników, dlatego liczymy na odpowiedzialne zachowanie strony społecznej" - podała w piątek Monika Olech z biura prasowego spółki, będącej największym w Polsce wytwórcą stali.
Według związkowców, zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy porozumienie płacowe na 2017 r. powinno być podpisane w ostatnim kwartale roku 2016. Postulaty dotyczące wzrostu wynagrodzeń związki przedstawiły pracodawcy 12 października ubiegłego roku, ale dotąd stronom nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Związki domagają się podwyższenia miesięcznego funduszu wynagrodzeń o 300 zł brutto na każdego pracownika i uzgodnienia zasad podziału tej kwoty, a także włączenia do płacy zasadniczej tzw. dodatku układowego (80 zł brutto). Postulują też wypłatę nagrody za 2016 rok w wysokości 2,5 tys. zł brutto dla każdego pracownika.

Jak podali związkowcy, pracodawca zaproponował nagrodę roczną w wysokości 1 tys. zł oraz podwyżki wynoszące średnio 100 zł na pracownika. Część tej kwoty miałaby trafić na regulacje płacowe dla wszystkich pracowników, część na niwelowanie różnic w poszczególnych grupach zawodowych w odniesieniu do zarobków na rynku pracy.

Monika Olech wyjaśniła, że podwyżki w ArcelorMittal Poland składają się z części, która podlega automatycznej waloryzacji, wynikającej z układu zbiorowego pracy, oraz części negocjowanej corocznie ze związkami zawodowymi. Na tę pierwszą część podwyżki pracodawca w tym roku przeznaczył 8 mln zł.

"Dla pracodawcy istotne jest, by podwyżki w roku 2017 były zróżnicowane. Zależy nam w szczególności na wzroście płac pracowników młodszych stażem, ponieważ ich wynagrodzenie nie uwzględnia choćby Karty Hutnika, która jest dodatkowym składnikiem płacowym uzależnionym od stażu pracy" - wskazała w piątek spółka.

Świadczenia z Karty Hutnika przysługują po pięciu latach w wysokości 5 proc. płacy zasadniczej. W latach następnych procent ten rośnie o 1 punkt każdego roku, aż do osiągnięcia 26 proc. płacy zasadniczej. W ArcelorMittal Poland Kartą Hutnika obecnie objętych jest 9736 pracowników, czyli aż 95 proc. załogi, a jej średnia stawka wynosi 21 proc.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP