RPA: początek strajku w kopalniach platyny

RPA: początek strajku w kopalniach platyny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 80 tys. południowoafrykańskich górników, którzy należą do centrali związkowej AMCU, rozpoczęło w czwartek strajk w kopalniach platyny. Domagają się znacznej podwyżki płac. To pierwsza duża akcja protestacyjna w RPA w tym roku.

Strajkują kopalnie w Prowincji Północno-Zachodniej należące do firm Lonmin, Anglo American Platinum i Impala. RPA jest największym producentem platyny na świecie.

Górnicy chcą, by minimalne wynagrodzenie miesięczne w ich sektorze wynosiło ok. 12,5 tys. randów (ok. 840 euro), czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie. Według właścicieli kopalni żądania te są nierealne.

"Około 90 procent górników zajmujących się wydobyciem platyny należy do AMCU. Pozostałe 10 procent przyjdzie na swoje zmiany, ale tak jak podczas wszystkich strajków będą bali się o swoje życie. Jednak tym razem strajk będzie pokojowy. Służby porządkowe upewnią się, że nikt nie zostanie zaatakowany w drodze do pracy" - podkreślił przedstawiciel AMCU Evans Ramokga.

Firma Impala zawiesiła w czwartek wydobycie w swoich kopalniach w okolicach miasta Rustenburg, by "zminimalizować ryzyko wystąpienia przemocy i zapewnić pracownikom bezpieczeństwo" - powiedziała rzeczniczka tego przedsiębiorstwa Alice Lourens.

Choć na razie nie wiadomo, jak długo potrwa strajk, eksperci przewidują, że może to być jedna z najbardziej kosztownych akcji protestacyjnych w sektorze górnictwa w ostatnich miesiącach. W 2012 roku w serii strajków i gwałtownych protestów w kopalniach w Prowincji Północno-Zachodniej zginęło 45 osób. Dochodziło m.in. do starć między strajkującymi a górnikami niebiorącymi udziału w akcji protestacyjnej oraz między członkami AMCU i Krajowego Związku Górników (NUM).

Od końca XIX wieku sektor wydobywczy stanowi filar gospodarki RPA i przynosi 40 proc. eksportu. W kopalniach zatrudnionych jest pół miliona ludzi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!