Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rusza produkcja koksu w zmodernizowanej baterii Koksowni Przyjaźń

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-04-2011 10:44
Rusza produkcja koksu w zmodernizowanej baterii Koksowni Przyjaźń

Dziś, tj. 15 kwietnia, rozpoczyna się produkcja koksu w zmodernizowanej baterii koksowniczej nr 1 w Koksowni Przyjaźń należącej do JSW.

Wartość inwestycji wyniosła 270 mln zł.
W piątek 15 kwietnia rozpoczął się drugi etap rozruchu baterii, tj. proces produkcyjny, którego celem jest stopniowe zwiększanie produkcji do września tego roku. Tak, by nominalne roczne zdolności produkcyjne baterii wyniosły ponad 700 tys. ton i pozwoliły na osiągnięcie od roku 2018 zdolności produkcyjnych koksowni na poziomie 3,3 mln ton rocznie.

Pierwszym etapem uruchomienia baterii był rozruch technologiczny, który rozpoczął się 4 stycznia 2011 roku. Jego głównym celem było rozgrzanie baterii do temperatur umożliwiających koksowanie węgla, a więc przetwarzanie go w koks, który jako produktu finalny wykorzystywany jest w produkcji stali.

- Dziś oddajemy w Koksowni Przyjaźń jeden z najnowocześniejszych obiektów w europejskim sektorze koksowniczym - mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Wykorzystywanie najnowszych technologii w tradycyjnym sektorze, jakim jest wydobycie węgla i produkcja koksu, to dziś już norma. Dzięki temu nasza pozycja konkurencyjna znacząco się poprawia i możemy zwiększać efektywność i elastyczność działania. To ma wymierne korzyści w postaci niższych kosztów i lepszych jakościowo produktów. Niezwykle istotny jest oczywiście aspekt ochrony środowiska. Nowa bateria spełnia bowiem najwyższe standardy w tym zakresie.

Uruchamiana bateria spełnia standardy - zarówno pod względem efektywności, jak i ekologiczne.

Zastosowane na baterii nr 1 nowoczesne instalacje i urządzenia spełniają wymogi najlepszych dostępnych technik (best available techniques) oraz rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń i ochrony środowiska obowiązujące w Unii Europejskiej.

Całość procesu przeróbki węgla na koks jest zautomatyzowana i sterowana poprzez systemy informatyczne.

Wartość inwestycji związanych z modernizacją baterii oraz obiektów powiązanych tzn. maszyn piecowych, instalacji odpylania czy sterowania i automatyki wyniosła 270 mln zł. Całość została sfinansowana ze środków własnych.

- Doświadczenie, które zdobyliśmy podczas modernizacji baterii nr 1, ma ogromne znaczenie - mówi Edward Szlęk, prezes Zarządu Koksowni Przyjaźń. - To z pewnością zaprocentuje i pozwoli na szybsze i efektywniejsze przeprowadzenie podobnych procesów, kiedy zapadną ewentualne decyzje dotyczące modernizacji kolejnych baterii.

Jerzy Dudała

Czytaj także: Inwestycje w grupie kapitałowej JSW: rozpalono baterię nr 1 w Koksowni PrzyjaźńSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP