PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszają inwestycje w Hucie Łabędy

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
30-10-2009 10:17

Huta Łabędy otwiera nowo wybudowaną halę produkcyjno-magazynową w kompleksie już istniejącego wydziału jarzm. Nowa hala ma powierzchnię ok. 4.600 mkw. a łączna powierzchnia wydziału to obecnie ok. 10.800 mkw. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 10 mln zł.

- Rozbudowa wydziału jarzm jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na akcesoria do obudów górniczych, na stale rozszerzający się wachlarz produkowanych przez wydział wyrobów, jak również na poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy załogi - mówi Bogusław Lewandowski, dyrektor ds. marketingu Huty Łabędy SA. - Jednym z celów Huty Łabędy jest zwiększenie udziału na rynku akcesoriów.
Huta Łabędy w formie spółki kapitałowej funkcjonuje od roku 1998. Jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. W latach 2000-2006 huta w ramach rządowego programu restrukturyzacji hutnictwa w Polsce przeprowadziła restrukturyzację zatrudnieniową, organizacyjną i majątkową. Obecnie spółka jest w dobrej kondycji finansowej, generując zyski netto. Przychody ogółem w Grupie Kapitałowej Huta Łabędy SA wyniosły w 2008 roku 498.683 tys. zł, natomiast przeciętne zatrudnienie wynosi 902 osoby.

- Zakończona właśnie inwestycja nie jest ostatnią inwestycją planowaną w hucie - dodaje B. Lewandowski. - Huta od kilku lat poszukiwała możliwości zdywersyfikowania swojej produkcji. Efektem tych poszukiwań jest plan inwestycyjny na lata 2009-2013 przyjęty przez radę nadzorczą. Plan ten przewiduje uruchomienie wydziału produkującego kształtowniki gięte na zimno. Realizacja tego planu rozpoczęła się na początku 2009 roku. Taki kierunek rozwoju jest uzasadniony z rynkowego punktu widzenia z jednej strony, a z drugiej strony – istniejącą bazą techniczno-technologiczną. Pozwoli on na zdywersyfikowanie produkcji oraz na częściowe uniezależnienie się od wahań koniunktury na rynku górniczym. Dodatkowo rozszerzony asortyment produkcyjny zmniejszy ryzyko wahań koniunkturalnych w zakresie jednej grupy wyrobów, umożliwi zwiększenie tonażowej oferty rynkowej oraz pozwoli na wytwarzanie wyrobów o właściwościach wymaganych przez odbiorców.

Jak podkreśla B. Lewandowski podstawowy zakres inwestycji obejmuje budowę hali produkcyjno-magazynowej, zakup suwnicy 40 t, zakup linii do cięcia wzdłużnego blach w kręgach oraz zakup drugiej linii do produkcji kształtowników giętych na zimno.

Dodatkowo na potrzeby planowanej inwestycji realizowany jest obecnie remont hali produkcyjnej. Powierzchnia hali wynosi około 3.300 mkw., koszt remontu to ok. 5.000 tys. zł, a planowany termin zakończenia przewidywany jest na koniec listopada bieżącego roku.

Okres realizacji inwestycji związanej z uruchomieniem nowej produkcji planowany jest na około 3 lata. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 65 mln zł, z tego pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę hali produkcyjno-magazynowej, zakup linii do cięcia wzdłużnego blach i linii do produkcji kształtowników giętych na zimno zakłada wydatkowanie kwoty około 45 mln zł. Planuje się, że finansowanie tego etapu opierać się będzie o środki własne oraz kredyt inwestycyjny.

Dla sfinansowania drugiego etapu inwestycji istnieje realna możliwość pozyskania kapitału poprzez wejście Huty Łabędy na Giełdę Papierów Wartościowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP