Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszają kolejne inwestycje w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
21-02-2011 09:05
Ruszają kolejne inwestycje w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland

Nakłady w wysokości około 150 mln zł pozwolą znacząco zmniejszyć oddziaływanie huty na środowisko naturalne - mówi dla portalu wnp.pl Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Modernizacja wydziału chemicznego, budowa nowej biologicznej oczyszczalni ścieków i instalacje wyciszające źródła hałasu to tylko trzy z wielu inwestycji, które ArcelorMittal Poland realizuje w krakowskiej koksowni.
- Nakłady w wysokości około 150 mln zł pozwolą znacząco zmniejszyć oddziaływanie huty na środowisko naturalne oraz stworzyć jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów przemysłowych w Polsce - mówi Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

W 2009 roku w krakowskiej koksowni zostały wyłączone dwie ostatnie baterie koksownicze starego typu. Aktualnie eksploatowana jest wybudowana w 1999 roku nowa bateria wielkokomorowa (WK1), z której koks schładzany jest w instalacji suchego gaszenia koksu (ISGK).Wybudowana równolegle z baterią wielkokomorową instalacja ISGK pozwoliła wyeliminować technologię "mokrego" gaszenia koksu. Możliwości produkcyjne tej jednej baterii koksowniczej WK-1 to ok. 0,65 mln ton koksu rocznie, co całkowicie pokrywa zapotrzebowanie huty. Zarówno bateria WK1, jak również ISGK wyposażone są w systemy odpylające, co stawia je wśród najbardziej nowoczesnych rozwiązań stosowanych w branży.

- Obecnie w krakowskiej koksowni realizowane są kolejne prace modernizacyjne, które dodatkowo obniżą oddziaływanie zakładu na środowisko- mówi S.Winiarek.- Rozpoczęła się m.in. kompleksowa modernizacja wydziału chemicznego, dzięki której do użytku wejdzie nowa technologia oczyszczania gazu koksowniczego z siarkowodoru.

Jak dodaje S.Winiarek będzie to technologia bezodpadowa, która pozwoli na wyeliminowane z procesu technologicznego substancji niebezpiecznych, takich jak tritlenek arsenu czy kwas siarkowy. Koszt modernizacji wydziału to około100 mln zł. Planowany termin zakończenia budowy to koniec 2011 roku.

Niezależnie od prac modernizacyjnych, finalizowane są prace związane z remontem płuczki siarkowodorowej w aktualnie eksploatowanej instalacji odsiarczania gazu. Remont płuczki pozwoli na osiągnięcie na koniec 2010 poziomu 0,5 g H2S/m3 w gazie oczyszczonym, co jest zgodne z zaleceniami Najlepszych Dostępnych Technik (BAT). Nakłady na tę inwestycję wynoszą 2,5 mln zł.

- W planach jest także budowa nowej biologicznej oczyszczalni ścieków powstających w procesie koksowania węgla- dodaje S.Winiarek.- Realizacja prac, o łącznych nakładach na poziomie ok. 40 mln zł, planowana jest na rok 2011.

Równolegle na terenie hut ArcelorMittal Poland prowadzone są prace mające na celu wyciszenie źródeł hałasu. W przypadku koksowni odbywa się to m.in. poprzez zabudowę izolacji dźwiękochłonnych na silnikach i wentylatorach potężnych systemów odpylających oraz montaż tłumików na wylotach powietrza. Projekt wyciszenia hałasu realizowany jest we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP