Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszyła sprzedaż spółek KEM-u

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
04-10-2010 11:37
Ruszyła sprzedaż spółek KEM-u

Udało nam się zrestrukturyzować firmę tak, że nie przynosi strat - mówi dla portalu wnp.pl Emilian Salej, syndyk będącej w upadłości spółki KEM.- To ważne bez względu na to, czy doprowadzimy do zawarcia postępowania układowego czy do sprzedaży będącej obecnie w upadłości spółki.

Jak przebiega proces upadłości KEM-u?
- Jesteśmy po zasadniczej reorganizacji i inwentaryzacji oraz wycenie majątku i spółek tworzących KEM. Obecnie jesteśmy na etapie sprzedaży tych oddziałów, które nie przynoszą zysków i generują jedynie koszty z racji nieprowadzenia działalności. Złożyliśmy w sądzie wyceny spółek i nieruchomości. Chodzi nam o to, by przeznaczone do zbycia tereny zostały podzielone na mniejsze, funkcjonalne działki, za które w przypadku sprzedaży otrzymamy większe kwoty. Ponadto potencjalni chętni są bardziej zainteresowani zakupem mniejszych działek.

Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania listy wierzytelności, którą chcemy złożyć w sądzie do końca października. Jednocześnie trwają konsultacje na temat tego, czy opcje walutowe powinny zostać uwzględnione na liście wierzytelności, czy też nie.

Reasumując - udało nam się zrestrukturyzować firmę tak, że nie przynosi strat. To ważne bez względu na to, czy doprowadzimy do zawarcia postępowania układowego czy do sprzedaży będącej obecnie w upadłości spółki. Niektóre spółki zależne od KEM-u całkiem nieźle radzą sobie na rynku. Przykładem jest Buskopol czy KEM-Tyskie Drogi. Syndyk masy upadłości KEM sp. z o.o w upadłości likwidacyjnej ogłosił przetarg ofertowy na sprzedaż udziałów w przedsiębiorstwie KEM-Tyskie Drogi, jednak odstąpiliśmy od tego pomysłu, ze względu na wzrost zapotrzebowania na usługi tej spółki.

Chciałbym ponadto podkreślić, że nie wszystkie spółki tworzące KEM są w upadłości. Dlatego też nie zajmujemy się spółkami należącymi do ich właściciela Mariana Krawczyka.

Do kogo należy spółka Mostostal Chojnice?

- Spółka Mostostal Chojnice pozostaje poza działalnością syndyka związaną z upadłością KEM-u. Należy do rejestrowanej za granicą spółki Nemotrex Ltd. Jednak na mocy zawartych wcześniej umów handlowych związanych ze sprzedażą udziałów tej spółki syndyk otrzyma kwotę ponad 6 mln złotych.

Jak przebiega proces restrukturyzacji zatrudnienia w firmach, tworzących KEM?

- Musieliśmy dostosować zatrudnienie w spółkach do aktualnych potrzeb rynku oraz obrotu i produkcji firm, które tworzą KEM. Nie uniknęliśmy redukcji zatrudnienia. W ramach zwolnień grupowych stan zatrudnienia obniżył się ze 170 do 110 osób. Syndyk wypłacił pracownikom należne im odprawy.

Renata Dudała

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP