PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszyły programy odejść w ArcelorMittal Poland

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
19-03-2012 12:12
Ruszyły programy odejść w ArcelorMittal Poland
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Restrukturyzacja pozwoli nam przetrwać okres mniejszego zapotrzebowania na stal, a także zachować konkurencyjność - mówi dla portalu Andrzej Wypych, dyrektor personalny i członek zarządu ArcelorMittal Poland.

W ArcelorMittal Poland rozpoczęto realizację programów odejść dla pracowników koncernu. Optymalizacja zatrudnienia obejmie około 1000 pracowników polskich zakładów.
Pracownicy decydujący się na odejście z huty skorzystają z programów przedemerytalnych oraz z programu odejść, w ramach którego poza ustawowo przysługującymi im przywilejami wypłacone zostaną dodatkowe odprawy.

- Ta niełatwa dla nas decyzja jest oparta na wynikach przeprowadzonej dogłębnej analizy rynkowej i została podyktowana ochroną długofalowych interesów spółki i zatrudnionych w niej pracowników - podkreśla Andrzej Wypych, dyrektor personalny i członek zarządu ArcelorMittal Poland. -Wierzymy, że restrukturyzacja pozwoli nam przetrwać okres mniejszego zapotrzebowania na stal, a także zachować konkurencyjność polskich zakładów na rynku stalowym. Spółka dołoży starań, aby zminimalizować negatywny wpływ obecnej sytuacji na pracowników.

Optymalizacja zatrudnienia przeprowadzona zostanie od marca do końca grudnia 2012 roku, przy czym szczególnie preferowane będzie rozwiązywanie umów do końca czerwca. Obejmie około 1000 pracowników polskich zakładów, proporcjonalnie ze wszystkich grup zawodowych wymienionych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników ArcelorMittal Poland - w taryfikatorze zaszeregowań dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych.

W pierwszej kolejności umowy o pracę zostaną rozwiązane z pracownikami, którzy posiadają uprawnienia emerytalne lub w okresie do 48 miesięcy od dnia rozwiązania umowy o pracę takowe nabędą.

Jak zaznacza Andrzej Wypych pracownicy, którzy uprawnienia emerytalne osiągną w ciągu 24 miesięcy otrzymają odprawy w wysokości stanowiącej równowartość ich wynagrodzenia za cały ten okres. W przypadku pracowników, którym do emerytury brakuje 36 lub 48 miesięcy będzie to kwota równa ¾ wynagrodzenia, które otrzymaliby za ten okres, gdyby pozostali w stosunku zatrudnienia. Opracowując zasady rozwiązywania umów z tymi pracownikami spółka uwzględniła także ewentualną zmianę przepisów emerytalnych z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Dodatkowo spółka uruchamia Procedurę Rozwiązywania Umów o Pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. W ramach tego programu odchodzący pracownicy będą mogli otrzymać odprawy, które będą zależały od poziomu wynagrodzenia pracownika, stażu pracy w firmie i momentu, w którym zdecyduje się on odejść z firmy. Z programu nie mogą korzystać osoby, których okres zatrudnienia w ArcelorMittal Poland nie przekracza 8 lat.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP