Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek metali nieżelaznych potrzebuje nowoczesnych produktów

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
12-02-2009 10:58
Rynek metali nieżelaznych potrzebuje nowoczesnych produktów

To niedopuszczalne, by był taki terror ze strony energetyki - mówi Zbigniew Śmieszek, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych. - Energetyka, która chce się unowocześnić powinna to robić w oparciu o własne możliwości, a nie przekładać kosztów na inne branże.

Jak ocenia Pan kondycję sektora metali nieżelaznych?
- Sytuacja przemysłu metali nieżelaznych była bardzo dobra, aż do czwartego kwartału ubiegłego roku, kiedy rozpoczęła się recesja. Kryzys należałoby rozpatrywać w trzech aspektach. Po pierwsze spadły o połowę ceny metali nieżelaznych - zarówno miedzi jak również ołowiu, cynku i aluminium.

Po drugie - recesja spowodowała mniejsze zużycie materiałów nieżelaznych w branżach będących ich głównym odbiorcą. Przykładowo recesja w przemyśle motoryzacyjnym spowodowała mniejsze zużycie aluminium.

Ponadto na recesję nakłada się kryzys, jeśli chodzi o dostawy prądu elektrycznego. Energetyka wymusza znaczący wzrost energii sięgający aż 40-60 procent. W krajach Unii Europejskiej jest inaczej. Duzi odbiorcy energii mają preferencyjne ceny energii. Największa huta cynku w Hiszpanii ma cenę o połowę niższą od ceny obowiązującej w całym kraju. Tymczasem u nas mamy do czynienia z samowolą. To niedopuszczalne, by był taki terror ze strony energetyki. Energetyka, która chce się unowocześnić powinna to robić w oparciu o własne możliwości, a nie przekładać kosztów na inne branże.

Jak obecna sytuacja przekłada się na działalność firm sektora metali nieżelaznych?

- Obecna sytuacja sprzyja przyspieszeniu procesów restrukturyzacji wewnętrznej firm. Przykładowo zamknięto należącą do Impexmetalu Walcownię Szopienice z uwagi na brak zbytu na produkowane asortymenty. Bezpośrednim następstwem kryzysu jest również zamknięcie wydziału elektrolizy w Koninie. Z drugiej strony recesja może przyspieszyć procesy konsolidacyjne w sektorze. Być może dojdzie do fuzji Huty Cynku Miasteczko Śląskie i ZGH Bolesław. Ta fuzja powinna zostać przeprowadzona już kilka lat temu.

Co, Pana zdaniem, zapewni konkurencyjność firmom z branży metali nieżelaznych?

- Firmy powinny zdynamizować działania w zakresie obniżki kosztów i wzrostu wydajności pracy. Obecnie w okresie kryzysu rynek zmniejszył zapotrzebowanie na produkty. Jednocześnie rynek potrzebuje produktów bardziej złożonych, produkcja stosunkowo prostych wyrobów nie zapewnia konkurencyjności. To wymaga wprowadzenia nowych technologii i asortymentów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP