Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ryszard Zbrzyzny: motywacyjny system wynagradzania w KGHM to wielkie oszustwo

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-05-2010 09:16
Ryszard Zbrzyzny: motywacyjny system wynagradzania w KGHM to wielkie oszustwo

Nowe regulaminy premiowania oraz programy przeszeregowań wypracowane bezpośrednio na poszczególnych oddziałach składają się na motywacyjny system wynagradzania wprowadzony w KGHM. – Nie da on podwyżek – uważa poseł lewicy Ryszard Zbrzyzny, od lat związany z miedziowym potentatem.

– Motywacyjny system, to kierowanie pieniędzy w określony, wypracowany indywidualnie na oddziałach sposób. Rozmowy o płacach zawsze są trudne, ale gdy podejdzie się do nich w sposób racjonalny i merytoryczny, to szybko widać efekty - wyjaśnia Ryszard Janeczek, wiceprezes KGHM ds. produkcji.
Nowe regulaminy premiowania bądź zawierane w tej sprawie porozumienia, poddawane były konsultacjom zakładowych organizacji związkowych. Ich opinie różniły się w oddziałach, różny był także poziom akceptacji wprowadzanych zmian. Dla przykładu, w HM Głogów pod regulaminem podpisało się pięć z sześciu działających tam związków zawodowych. Regulamin zaakceptowały m.in. NSZZ „Solidarność” oraz ZZPPM, przeciwny zmianom pozostał Związek Zawodowy „Polska Miedź”. Natomiast w HM Legnica koncepcje motywacyjnego systemu wynagradzania zaakceptowały wszystkie zakładowe związki zawodowe.

– Za tę samą pracę, którą pracownicy wykonywali w kwietniu ubiegłego roku, teraz dzięki nowemu systemowi mogą otrzymać wyższe premie. Dodatkowo za przekroczone plany produkcyjne przysługiwać będzie premia efektywnościowa, w wysokości zależnej od wkładu włożonej pracy i poziomu realizacji wykonania zadań przez oddział – mówi Jarosław Kuźniar, dyr. O/ZG Polkowice-Sieroszowice.

Nowe zapisy są korzystniejsze od dotychczas obowiązujących twierdzą szefowie KGHM.

– Regulaminy uwzględniają wagę i wkład pracowników w wynik produkcji. Wysokość premii i nagród nie jest związana z wysokością inflacji, ale z wydajnością i jakością pracy pracowników – mówi wiceprezes Ryszard Janeczek.

Regulaminy zawierają nowe mechanizmy premiowania pracowników, dlatego też przez kilka miesięcy będą monitorowane i efekty ich wdrożenia zostaną poddane ocenie. Jeśli zaistnieje potrzeba dokonania modyfikacji w systemie, to dyrekcje oddziałów są otwarte na konstruktywne propozycje.

Jednak nowy system znalazł się pod ostrzałem związkowców. – Skoro nie zwiększy się ilość środków na wynagrodzenia, to żeby ktoś miał więcej, komuś trzeba zabrać – twierdzi poseł Zbrzyzny. Jak mówi cały mechanizm znalazł się pod kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy. – Możliwe jest, że w ogóle nie wejdzie on w życie, a jego skutki będą musiały być cofnięte, bo system został wprowadzony niezgodnie z prawem – mówi nasz rozmówca. Jak zaznacza, według niego cały system to oszustwo i było to już wytykane zarządowi.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP