Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rząd do hutników: nie planujemy odejścia od akcyzy na prąd

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
06-06-2014 08:02
Rząd do hutników: nie planujemy odejścia od akcyzy na prąd
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polski przemysł metalurgiczny wskazuje na nadmierne obciążenie cen energii elektrycznej podatkami i parapodatkami, jako jedną z przyczyn pogarszającej się konkurencyjności tego sektora względem europejskich konkurentów. Rząd uznaje, że na razie nie można liczyć na zwolnienia z tego podatku, ani nawet wskazać terminu, w jakim takie zwolnienia mogłyby się pojawić.

Przedstawiciele branży metalurgicznej zwracają uwagę, że dodatkowe obciążenia kosztów energii elektrycznej - kolorowe certyfikaty i akcyza – znacznie zmniejszają konkurencyjność polskich zakładów, nawet wewnątrz Unii Europejskiej. Postulują zwolnienie z nich metalurgii lub stopniowe odchodzenie od tych obciążeń.
Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland wielokrotnie powtarzał, że branża rozumie problemy budżetowe rządu, ale chciałaby chociaż ustalić jakiś plan stopniowego odchodzenia od tych obciążeń, zwłaszcza akcyzy, która należy do najwyższych w Europie. Ministerstwo Finansów na razie nie przewiduje tworzenia takich planów. Czytaj więcej: Przemysł stalowy na świecie rośnie, w Europie się kurczy

W kwietniu Hutnicza Izba Przemysłowo – Handlowa i Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu wystosowały do ministerstwa prośbę o spotkanie w sprawie trudnej sytuacji sektora metalurgicznego, chcąc na nim omawiać m.in. szanse i ewentualny terminarz zmniejszania obciążeń cen energii. Odpowiadając na postulat obu izb Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów stwierdził, że w obecnych warunkach spotkanie takie nie byłoby efektywne.

W piśmie skierowanym do HIPH i IGMNiR Jacek Kapica stwierdza, że porównując konkurencyjność zakładów z Polski i innych krajów Europy trzeba brać pod uwagę „cały koszyk obciążeń produkcji, a nie tylko akcyzę”. Kapica wyjaśnia, że takie ujęcie pokazuje, że polski przemysł energochłonny wciąż może być konkurencyjny, bo „w większości państw członkowskiej Unii Europejskiej koszty siły roboczej i koszty dystrybucji energii elektrycznej obciążające jej odbiorców, są znacznie wyższe od tych, z jakimi mamy do czynienia w Polsce”.

Kapica dodaje, że w niektórych krajach UE są stosowane zwolnienia z akcyzy od energii elektrycznej, ale z kolei w Polsce niższe są podatki dochodowe od firm i koszty pracy.

Kapica nie odrzucił możliwości wprowadzenia zwolnień z akcyzy także w Polsce, ale uzależnił je od wygaszania przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Przyznał jednak, że tą procedurą jest obecnie objęta większość krajów Unii, które są zobowiązane w sposób wiarygodny i trwały obniżyć deficyt sektora instytucji samorządowych i rządowych do 3 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP