Rząd: odwrócony VAT w handlu prętami najskuteczniejszy

Rząd: odwrócony VAT w handlu prętami najskuteczniejszy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych - zakłada zaakceptowany we wtorek przez rząd wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na derogację w tej sprawie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, "mechanizm odwrotnego obciążenia w obrocie prętami stalowymi jest najbardziej skutecznym instrumentem w walce z oszustwami, których skala w ostatnich latach przybiera coraz większe rozmiary".

Chodzi o obrót prętami stalowymi i wyłudzenia VAT przez transakcje karuzelowe, w których wykorzystuje się np. tzw. słupy, czyli podmioty nieposiadające majątku i nierozliczające się z podatku.

CIR wyjaśniło, że proceder polega na zarejestrowaniu firmy pod określonym adresem. "Przez jakiś czas są składane obowiązujące deklaracje i zeznania podatkowe z wykazanymi kwotami do zapłaty do urzędu lub niewielkimi kwotami do przeniesienia. Po pewnym czasie przeprowadza się jedną lub kilka dużych transakcji, po których podmiot bez uiszczenia należnych podatków znika" - napisano w komunikacie CIR.

CIR wskazało, że nagminnymi zjawiskami są m.in.: brak możliwości ustalenia faktycznego miejsca prowadzenia działalności i osób, które prowadzą tę działalność, wirtualne biura lub częste przenoszenie siedziby firmy.

Zdaniem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach, skupiającej podmioty zatrudniające ok. 22 tys. osób, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mechanizm odwróconego VAT-u skutecznie zapobiega przestępstwom podatkowym.

Eksperci izby wskazali, że w 2012 r. ponad połowa zużywanych w kraju prętów zbrojeniowych mogła pochodzić z nielegalnego obrotu, wobec 35 proc. rok wcześniej. Według przedstawicieli Izby polski rynek wyrobów stalowych "stał się w ostatnich latach miejscem wyłudzeń podatku VAT w niebywałej skali". Zjawisko to dotyczy głównie stali zbrojeniowej, jednak przedmiotem przestępstw są też - jak przypuszcza Izba - inne wyroby hutnicze, np. płaskie. Proceder przekłada się na kilkusetmilionowe straty budżetu państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd: odwrócony VAT w handlu prętami najskuteczniejszy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!