Rząd we wtorek o ulgach dla zakładów energochłonnych chroniących środowisko

Rząd we wtorek o ulgach dla zakładów energochłonnych chroniących środowisko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd we wtorek zajmie się projektem dot. ulg w akcyzie - wynika z porządku obrad najbliższego posiedzenia RM. Zakłada on, że z ulg korzystać będą zakłady energochłonne, które wprowadziły np. odpowiednie systemy chroniące środowisko, a nie wszystkie firmy z takimi systemami.

W uzasadnieniu do projektu przesłanego do konsultacji społecznych napisano, że zmiana polega na połączeniu dwóch punktów ustawy o akcyzie.

"W wyniku zmian zwolnieniem nie będą objęte czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych przez podmiot gospodarczy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 9 ustawy w obecnym brzmieniu, lecz czynności wykonywane przez zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej" - wyjaśnił resort finansów, który jest autorem projektu.

Wyjaśniono, że przepisy unijne przewidują możliwość zwolnienia z akcyzy produktów energetycznych i energii elektrycznej wykorzystywanej przez zakłady energochłonne. W 2011 r. odpowiednie zwolnienie wprowadzono do polskiej ustawy o akcyzie. Podlegają mu wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych. Ze zwolnienia mogą korzystać zakłady energochłonne wykorzystujące wyroby węglowe oraz podmioty, w których wprowadzony został system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Zdaniem Komisji Europejskiej tak opisane zwolnienie jest szersze niż dopuszczają to przepisy unijne. Dlatego resort finansów przygotował zmianę przepisów.

W związku ze zmianą ze zwolnienia nie będą mogły korzystać podmioty, które zainstalowały system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, ale nie są zakładami energochłonnymi. Natomiast zakłady energochłonne, które nie mają odpowiednich systemów, aby skorzystać ze zwolnienia będą musiały je wprowadzić.

W przypadku podmiotów, które są zakładami energochłonnymi i wprowadziły system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej - nic się nie zmieni.

Resort finansów wskazał w Ocenie Skutków Regulacji, że wejście w życie zmiany ustawy może zwiększyć dochody budżetu państwa o ok. 25 mln zł rocznie, a w 2017 r. o ok. 10 mln zł. Obecnie z takich ulg korzysta ok. 300 podmiotów, ale MF szacuje, że po wprowadzeniu zmian ich liczba może spaść o połowę.

Jednocześnie, zdaniem MF, nowa regulacja powinna przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego - będzie oddziaływać na podmioty energochłonne motywując je do podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu ich działalności na środowisko.

Projekt przewiduje, że zmiana wejdzie w życie 1 lipca 2017 r.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd we wtorek o ulgach dla zakładów energochłonnych chroniących środowisko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!