PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

S. Ghosh, AMP: Europa potrzebuje amerykańskiego podejścia do przemysłu

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
11-02-2014 13:51
S. Ghosh, AMP: Europa potrzebuje amerykańskiego podejścia do przemysłu
Fot. PTWP

Cieszy nas to, że Europa dostrzega potrzebę odrodzenia przemysłu. Przedstawiane przez Komisję Europejską propozycje polityki klimatycznej są jednak antyrozwojowe. Potrzebujemy równie pragmatycznej polityki, jaką stosują Stany Zjednoczone - mówi Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland.

Czego możemy się spodziewać po roku 2014 na rynku stali?
- Europa ma długą drogę do całkowitego podniesienia się po kryzysie, jaki uderzył nas w roku 2008. Obecnie zapotrzebowanie na stal w Europie jest na poziomie 25 proc. tego, co było w roku 2007. Zauważamy jednak pewne oznaki poprawy i wzmocnienia rynku w Europie. Według przewidywań w roku 2014 popyt na stal w Europie wzrośnie o 2 proc. w porównaniu z rokiem 2013. W Polsce sytuacja jest lepsza i przewidywania mówią o wzroście 4-4,5 proc. W następnej perspektywie środków unijnych na lata 2014-2020 Polska będzie dużo inwestowała w infrastrukturę, co będzie przyspieszać wzrost popytu na stal.

Gospodarka jest w Europie pod mocnym wpływem polityki. Jak oceniacie ostatnie zapowiedzi zwrotu w stronę wspierania przemysłu?

- Bardzo nas cieszą zmiany w poglądach Europy, dostrzegającej potrzebę odrodzenia przemysłu w celu wyjścia ze stagnacji, przez którą przechodzimy oraz zgadzającej się z twierdzeniem, że przemysły energochłonne, takie jak przemysł stalowy, będą głównymi siłami napędowymi tego procesu. Niestety, propozycje polityki klimatycznej, przedstawiane przez Komisję Europejską nie są w tym pomocne. Odczytujemy je jako antyrozwojowe. Jeżeli zostaną wprowadzone, nie będą promować odrodzenia przemysłu, a przeciwnie - przyspieszać dezindustrializację.

Przemysł stalowy zrobił wiele dla zmniejszenia emisji. W ciągu ostatnich 40 lat poziom emisji zredukowano o 50 proc., a branża wciąż inwestuje w produkty i rozwiązania wspierające efektywne zużywanie energii, promuje rozwój technologii, które mogą być wykorzystane przy produkcji energii ze źródeł odnawialnych, np. na farmach wiatrowych czy w produkcji lżejszych samochodów. Biorąc pod uwagę całą długość życia produktu wyroby ze stali powodują mniejszą emisję dwutlenku węgla niż te wykonane z innych, alternatywnych materiałów.

Jak powinna wyglądać polityka przemysłowa Komisji Europejskiej?

- Komisja powinna podjąć efektywne kroki w celu zmniejszenia różnicy między cenami energii w Unii Europejskiej i poza nią. Dla przemysłów energochłonnych w Europie absolutnie podstawowe jest wyrównanie szans konkurencyjnych. Dopóki to nie nastąpi, będziemy przegrywać z ofertą z innych regionów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP