PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

S. Samaddar, ArcelorMittal Poland: długa szyna ma strategiczne znaczenie

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
23-01-2014 12:57
S. Samaddar, ArcelorMittal Poland: długa szyna ma strategiczne znaczenie
fot. PTWP

W ubiegłym roku zrealizowaliśmy kilka dużych inwestycji, a w lutym uruchomimy nowoczesne centrum serwisowe grodzic oraz projekt długiej szyny, który uważamy za strategiczny projekt o dużym znaczeniu dla rozwoju polskiej infrastruktury - mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Jakie są wasze plany inwestycyjne na najbliższy rok?
- W ubiegłym roku zrealizowaliśmy kilka dużych inwestycji, w tym oczyszczalnie ścieków w naszym oddziale w Krakowie (koszt inwestycji 20 mln PLN), zmodernizowaliśmy linię ocynkowania ogniowego w Świętochłowicach (15 mln PLN) oraz wyremontowaliśmy wielkie piece nr 2 i nr 3 w Dąbrowie Górniczej (120 mln PLN). W lutym uruchomimy nowoczesne centrum serwisowe grodzic oraz projekt długiej szyny (140 mln PLN). W naszej koksowni w Zdzieszowicach prowadzimy modernizację wydziału węglopochodnych, który zostanie uruchomiony do 2015 r. Koszt modernizacji przekracza 200 mln PLN.

Jakie są wasze oczekiwania w związku z realizacją projektu długiej szyny?

- Projekt długiej szyny, którego koszt wyniósł 140 mln zł, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania i wzmocnienia naszego udziału w rynku. Długa szyna jest wykorzystywana m.in. w infrastrukturze kolei dużych prędkości. Mając na uwadze plany rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce oraz fakt, że HIPH zakłada, iż w ramach nowej perspektywy finansowej UE inwestycje w same linie kolejowe wyniosą 9 mld zł (to o ok. 2/3 więcej niż w 2013 r.), a także rosnący popyt za granicą, jest to strategiczny projekt o dużym znaczeniu dla rozwoju polskiej infrastruktury.

Walcownia gorąca w Krakowie? Jakie są zdolności produkcyjne i czy są perspektywy rozwoju?

- Walcownia gorąca ArcelorMittal Poland w Krakowie jest najnowocześniejszą instalacją tego typu w Europie, a także jedną z największych inwestycji w europejskim przemyśle stalowym zrealizowaną w ciągu ostatnich kilku dekad. Wybudowana w 2007 roku, kosztem 1,2 mld PLN, ma zdolność produkcji 2,4 mln ton blach gorącowalcowanych rocznie. Wraz z uruchomieniem instalacji, chcieliśmy jak najlepiej przygotować się do obsługi rozwijającego się polskiego rynku, zarówno pod względem wielkości produkcji, jak i oferowania produktów o wysokiej wartości dodanej. Odkąd oddaliśmy walcownię do użytku, realizujemy projekty, które ukierunkowane są na jak najlepsze wykorzystanie tego najnowocześniejszego z naszych zakładów. Wystarczy wspomnieć choćby modernizację walcowni zimnej w krakowskim oddziale przeprowadzoną w roku 2009. Inwestycję zrealizowaliśmy pomimo światowego kryzysu gospodarczego, który mocno odbił się na kondycji hutnictwa, a jej koszt wyniósł 100 mln zł. Bezustannie pracujemy też nad dopasowaniem naszej oferty do potrzeb rynku. Nieustannie też wprowadzamy udoskonalenia i eliminujemy ograniczenia.

Co zmiany w strukturze organizacyjnej ArcelorMittal oznaczają dla polskich oddziałów?

- Zaktualizowana struktura organizacyjna firmy została ogłoszona w grudniu. Podjęto decyzję o prowadzeniu działalności w odniesieniu do regionów geograficznych, zachowując przy tym specjalizację produktową w poszczególnych regionach. Takie podejście zapewni nam optymalne warunki do działania i rozwoju w przyszłości. Zmiany w europejskiej strukturze ArcelorMittal nie wpłyną w żaden sposób na funkcjonowanie polskich oddziałów firmy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP