PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

S. Samaddar, ArcelorMittal Poland: musimy być wyczuleni na dumping

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Piotr Myszor)
03-03-2016 07:11
S. Samaddar, ArcelorMittal Poland: musimy być wyczuleni na dumping
Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

Trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku były stabilne, ale potem odczuliśmy skutki taniego importu z Rosji i Białorusi. Skokowa dynamika wzrostu świadczy naszym zdaniem o tym, że mamy do czynienia z dumpingiem, a nie organicznym rozwojem rynku - uważa Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Jaki był ubiegły rok dla ArcelorMittal Poland?
- Trzy pierwsze kwartały roku były stabilne, co zapewniło nam udział we wzroście na rynku i ożywieniu polskiej gospodarki. W czwartym kwartale nastąpiło jednak zmniejszenie popytu, któremu towarzyszyły spadki cen, co miało na nas niekorzystny wpływ.

Jest wiele przyczyn tego spowolnienia. Podstawowe znaczenie miały jednak negatywne nastroje na rynku, wynikające z globalnych wskaźników finansowych, a także wzrost importu stali z Chin. W trzecim i czwartym kwartale wpływ dumpingowego importu na sytuację rynkową był szczególnie widoczny.

Chiński import ma mocny negatywny wpływ, ale w Polsce większym kłopotem są chyba Rosja, Ukraina i Białoruś?

- Bezpośredni wpływ chińskiego importu rzeczywiście jest znacznie mocniejszy w innych częściach Europy. Na nas ma wpływ pośredni, poprzez cenową presję i stwarzanie negatywnych nastrojów. Polski rynek wolumenowo faktycznie mocniej odczuwa skutki importu z Rosji w wypadku wyrobów płaskich i z Białorusi w wyrobach długich.

W ubiegłym roku odczuliśmy znaczny wzrost importu blachy w kręgach, zarówno gorącowalcowanej, jaki i zimnowalcowanej z Rosji, a także stali zbrojeniowej z Białorusi. Według statystyk import białoruskich prętów zwiększył się ponad trzykrotnie, ze 143 tys. ton w 2013 roku do 433 tys. ton w ostatnich miesiącach 2015 roku. To mocne uderzenie. Ten wysoki poziom importu wywarł znaczącą presję na ceny stali.

Na poziomie europejskim prowadzimy rozmowy z władzami UE odnośnie instrumentów ochrony rynku. Niestety, wdrożenie tych instrumentów zajmuje zbyt wiele czasu. Dlatego nawołujemy Komisję Europejską do przyspieszenia procesu ochrony producentów z UE przed nieuczciwym importem – czy to z Białorusi, Rosji, Ukrainy czy z Chin. Śledzimy również trwające obecnie dyskusje na temat przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej. Eurofer zaapelował do przedstawicieli UE, aby nie nadawać Chinom statusu gospodarki rynkowej, gdyż Państwo Środka nie spełnia wymaganych kryteriów. Jeśli teraz Chiny zostałyby uznane za gospodarkę rynkową, którą nie są, potencjalne instrumenty ochrony rynku stałyby się nieskuteczne. A to pogorszyłoby sytuację producentów europejskich. UE zadeklarowała ostatnio, że decyzję w tej sprawie podejmie dopiero pod koniec roku, po przeprowadzeniu kompleksowej oceny, co wydaje się być bardzo rozsądne.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 336 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP