Sąd odrzucił podanie ws. Stoczni Szczecińskiej Porta Holding

Sąd odrzucił podanie ws. Stoczni Szczecińskiej Porta Holding
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szczeciński sąd ze względów formalnych odrzucił podanie o wszczęcie postępowania układowego wobec Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH) - poinformowała w czwartek rzeczniczka sądu Elżbieta Zywar.

Porta Holding upadła w 2002 r., a na jej majątku powstała Stocznia Szczecińska Nowa. Zarząd SSPH złożył w listopadzie ub.r. w sądzie rejonowym w Szczecinie podanie o dopuszczenie do zawarcia układu z wierzycielami i wstrzymanie likwidacji przez syndyka majątku masy upadłości. Według prezesa SSPH Krzysztofa Piotrowskiego spółka ma zgodę części wierzycieli na zawarcie układu. Zdaniem władz holdingu, wznowienie produkcji w stoczni byłoby możliwe dzięki pieniądzom z konta syndyka, na którym znajduje się ok. 500 mln zł.

Rzeczniczka szczecińskiego sądu Elżbieta Zywar poinformowała, że sąd odrzucił podanie o wszczęcie postępowania układowego ze względów formalnych. "Sąd uzasadnił, że nie dopełniono wszystkich wymogów, m.in. nie jest zamknięta lista wszystkich wierzycieli uprzywilejowanych, tzn. tych, którzy mają zabezpieczenie na nieruchomościach zakładu" - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że decyzja sądu nie zamyka jednak drogi do dalszego starania się o zgodę; można składać kolejne podania. Od decyzji sądu można się też odwołać do sądu upadłościowego.

W czwartek wieczorem w Szczecinie odbyła się konferencja nt. możliwości wznowienia produkcji w stoczni przez spółkę Stocznia Szczecińska Porta Holding, którą zorganizowało Szczecińskie Stowarzyszenie Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego (reprezentuje ok. 1600 udziałowców spółki Porta Holding). Podczas spotkania prezes SSPH poinformował, że zarząd będzie dalej walczył o wznowienie produkcji w spółce.

"Złożymy zażalenie do sądu upadłościowego. Nadal jest możliwość uruchomienia produkcji stoczniowej. Jest wykwalifikowana kadra, infrastruktura jeszcze nie została zdewastowana. Potrzebujemy tylko zgody sądu na układ" - przekonywał Piotrowski.

Wiceprezes Porty Holning Andrzej Strzeboński dodał, że chociaż w branży od lat wiadomo, że stocznia szczecińska nie produkuje, to do zarządu SSPH wpływają zapytania ofertowe od armatorów dotyczące możliwości budowy przez nią statków.

Przewodniczący Stowarzyszenia Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego Lech Wydrzyński nazwał decyzję sądu skandalem i zapowiedział podjęcie wobec niej przez stowarzyszenie "wszelkich możliwych kroków prawnych". Dodał, że 30 marca zaplanowana jest pikieta przed sądem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd odrzucił podanie ws. Stoczni Szczecińskiej Porta Holding

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!