Sąd potwierdził wniesienie spółek zbrojeniowych do PGZ

Sąd potwierdził wniesienie spółek zbrojeniowych do PGZ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Warszawski sąd potwierdził w poniedziałek podwyższenie kapitału zakładowego Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA (PGZ). Tym samym przypieczętował przejęcie przez nią kilkunastu spółek z sektora obronnego, co stanowiło pierwszy etap konsolidacji zbrojeniówki.

29 maja PGZ przejęła od Skarbu Państwa i Agencji Rozwoju Przemysłu własność 17 podmiotów nadzorowanych dotąd przez MSP, MON i ARP. Jak poinformowały w poniedziałek MSP i PGZ, tego dnia Sąd Rejonowy w Warszawie wpisem do KRS potwierdził podwyższenie kapitału zakładowego Grupy. "Po podwyższeniu kapitał zakładowy PGZ S.A. wynosi 3,4 mld zł" - poinformowano w komunikacie.

Pod koniec maja Polska Grupa Zbrojeniowa SA zyskała bezpośrednią kontrolę nad nadzorowanymi przez Skarb Państwa Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej oraz 11 nadzorowanymi przez MON wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu) oraz spółkami nadzorowanymi przez ARP: WSK PZL Kalisz, Fabryką Broni Łucznik Radom i Nano Carbon. ARP wniosła też wkład pieniężny w kwocie 250 mln zł.

Jak podały MSP i PGZ, następnym etapem konsolidacji zbrojeniówki będzie podpisanie umowy subskrypcyjnej i rejestracja sądowa wniesienia kapitałów spółek kontrolowanych przez Polski Holding Obronny Sp. z o.o. (dawna Grupa Bumar). Jak napisano, jest to planowane do końca roku.

"PGZ S.A. jest zdeterminowane, by proces konsolidacji szybko się zakończył. Oczekują tego akcjonariusze oraz cała branża zbrojeniowa, upatrując w tym szanse na rozwój. Konsolidacja i budowa silnej Grupy przyczyni się bowiem do wzrostu zdolności polskich firm przemysłu obronnego do konkurowania na rynkach międzynarodowych" - podkreślono w informacji.

Zgodnie z ogłoszoną we wrześniu ub.r. koncepcją konsolidacji, wszystkie państwowe zakłady tej branży mają zostać włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Docelowo w skład PGZ, podlegającej ministrowi skarbu, ma wejść ponad 30 spółek z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii. Ich roczne obroty wynoszą ok. 4,5 mld zł, a zatrudnienie - przeszło 16 tys. osób. W efekcie miałby powstać "jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata". Konsolidacja ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału polskich zakładów zbrojeniowych, także na zdominowanym przez wielkie koncerny rynku zagranicznym.

PGZ zarejestrowana w KRS 5 grudnia 2013 r. Grupa oficjalnie zainaugurowała działalność 2 września na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Koncepcję konsolidacji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej opracowaną przez MSP i MON przedstawiono we wrześniu ub.r. W styczniu przyjęła ją Rada Ministrów.

Poprzedni program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, trwający od roku 2007, zakładał skupienie wszystkich państwowych zakładów zbrojeniowych w Grupie Bumar. W ostatnich latach koncepcja, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór przedsiębiorstw należących do MON i Huty Stalowa Wola.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd potwierdził wniesienie spółek zbrojeniowych do PGZ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!